دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰
همکاری‌های علمی و آموزشی بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های استرالیا گسترش می‌یابد.
گسترش  همکار‌ی‌ بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های استرالیا

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، کریس بندی ( Chris Bandy )، مسئول اجرایی توسعه بازارهای نوظهور کمیسیون بازرگانی استرالیا، ۲۲ تیرماه با عبدالمجید اسکندری، مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

کریس بندی ( Chris Bandy ) مسئول اجرایی توسعه بازارهای نوظهور کمیسیون بازرگانی استرالیا، در این دیدار از استقرار نماینده علمی استرالیا در سفارت این کشور در تهران، برای تسریع و تسهیل در روند تبادل استاد و دانشجو و برنامه‌های مشترک آموزشی و دانشگاهی، و آغاز فعالیت مجدد بخش بازرگانی سفارت استرالیا در تهران خبر داد.

دو طرف ضمن بررسی سوابق همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های استرالیا و دانشگاه تهران، به گسترش زمینه‌های همکاری برای رفع چالش‌های فعلی دو کشور، از جمله آب، انرژی، محیط‌زیست و نیز مدیریت آموزشی در چهارچوب همکاری‌های علمی تأکید کردند. همچنین در این نشست، ایجاد زمینه‌های ارتباط بین دبیرخانه دانشگاه‌های برتر ایران و هشت دانشگاه برتر استرالیا، مورد توجه قرار گرفت.


/سایت دانشگاه تهران/ 26 تیرماه 95/

  • Parsley
  • ۰
  • ۰
همکاری‌های علمی و فناوری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌ها و مراکز علمی هند گسترش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، سائوراپ کومار، سفیر هند، به همراه دکتر عبدالسمیع، رایزن فرهنگی سفارت هند، نهم تیرماه با رییس دانشگاه تهران دیدار و درباره گسترش همکاری‌های علمی و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

در این دیدار، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، با اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور گفت: «سیاست ما ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی است و از همکاری علمی با کشور هند نیز استقبال می‌کنیم. دانشگاه تهران در قالب ۱۳ دانشگاه برتر ایران مایل است که با دانشگاه‌های هم‌تراز خود در هند تبادلات علمی داشته باشد.»

رییس دانشگاه تهران افزود: «اخیرا بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی جدید که امکان تدریس به زبان‌های بین‌المللی نیز فراهم شده است، پردیس کیش دانشگاه تهران در این زمینه پیش قدم خواهد بود و در دانشکده مطالعات جهان نیز دروس به زبان مورد نظر تدریس می‌شود. هم اکنون برنامه‌های کارورزی متعدد بین‌المللی در دانشگاه تهران در جریان است نظیر آیسته که در این زمینه نیز امکان همکاری وجود دارد.»

در ادامه، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، با اشاره به وجود زمینه‌های مختلف همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های هند آمادگی دانشگاه در حوزه‌هایی نظیر مطالعات اسلامی، ایران‌شناسی، موسیقی، تئاتر و زبان برای همکاری اعلام کرد.

در این دیدار سفیر هند ضمن استقبال از پیشنهاد همکاری ۱۳ دانشگاه برتر ایران با دانشگاه‌های هم‌سطح خود در هند گفت: «نمایشگاه‌هایی در زمینه آموزش در هند برگزار می‌شود که دانشگاه تهران می‌تواند در آن مشارکت کند. با توجه به همکاری‌های گذشته با دانشکده ادبیات و علوم انسانی و نیز دانشکده مطالعات جهان در زمینه مطالعات هند آمادگی داریم نسبت به اعزام یک محقق و استاد هندی برای یک دوره مشخص با دانشگاه تهران همکاری داشته باشیم.

سائوراپ کومار، افزود: «ایران و هند دارای مشترکات فرهنگی و تاریخی بسیاری هستند. همکاری‌های ما با ایران در زمینه‌های مختلف در خصوص فرهنگ و علم با سازمان میراث فرهنگی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر نهادهای فرهنگی در جهت خوبی به پیش می‌رود. در حال حاضر حدود ۵ تا ۶ هزار دانشجوی ایرانی در هند مشغول به تحصیل هستند. زبان فارسی و هندی در ۶۰ درصد کلمات مشترک و حتی قواعد دو زبان هم شبیه به هم هستند. همچنین دولت هند بورس‌های تحصیلی متعددی ارایه می‌دهد که اخبار آن در سایت سفارت درج می‌شود.

در این جلسه دکتر مریم حق روستا، رییس دانشکده زبان‌ها وادبیات خارجی دانشگاه تهران، گفت: «دانشکده زبان‌ها علاقه‌مند است که زبان هندی را به عنوان زبان دوم اعلام کند و در صورت وجود متقاضی نسبت به راه‌اندازی آن اقدام کند. دانشجویان زبان اردوی ما به‌دلیل مشترکات زبان اردو و هندی مایلند در دوره‌های دانش‌افزایی در هند یا سمینارهای مشترک شرکت کنند. علاوه بر این استادان و دانشجویان رشته‌های مختلف زبان و ادبیات خارجی می‌توانند با دانشکده ما همکاری داشته باشند.

دکتر اخوان بهابادی، رییس پردیس البرز، نیز با اشاره به موفقیت‌های کشور هند در زمینه آموزش تکنیسین‌های فنی گفت: «می‌توانیم از تجربیات این کشور در این خصوص بهره‌برداری کنیم. همچنین با توجه به اینکه انگلیسی زبان تدریس در دانشگاه‌های کشور مذکور است امکان ارتباط بین محققان آسان‌تر است.»

در پایان سفیر هند ضمن اظهار خشنودی از حضور در دانشگاه تهران گفت: «سفارت هند در خصوص صدور روادید از حضور استادان دانشجویان دانشگاه تهران استقبال می‌کند و امیدواریم که شاهد توسعه همکاری‌های علمی و فناوری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌ها و مراکز علمی هند باشیم.»


سایت دانشگاه تهران/ 12 تیر 95/

  • Parsley
  • ۰
  • ۰
در دیدار رییس شورای دانشگاه مطالعات خارجی پکن با رییس دانشگاه تهران ضمن بررسی زمینه‌های همکاری متقابل، تفاهم‌نامه همکاری امضا شد.

پرفسور هان ژن (THan Zhen) ، رییس شورای دانشگاه مطالعات خارجی پکن، ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ با دکتر نیلی احمدآبادی، در دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای جلسه، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ضمن خیرمقدم به هیأت چینی و معرفی مختصر دانشگاه تهران تأکید کرد به‌رغم سطح عالی روابط دوستانه دو کشور، فعلاً زمینه‌های علمی همکاری‌ها محدود است و باید این همکاری‌ها در عمل نیز گسترش یابد.

رییس شورای دانشگاه مطالعات خارجی پکن نیز با اشاره به اینکه این اولین سفر وی به ایران است، اما او با تاریخ و تمدن باشکوه ایران آشنا است، گفت: «دانشگاه ما در سال ۱۹۴۱ تأسیس شده است و یکی از دانشگاه‌های کلیدی چین است. در این دانشگاه ۷۲ زبان تدریس می‌شود. ما به متقاضیان، زبان و فرهنگ چینی آموزش می‌دهیم. فارغ‌التحصیلان ما به عنوان دیپلمات مشغول کار می‌شوند. در حال حاضر ۴۰۰ سفیر فارغ‌التحصیل دانشگاه ما هستند. وی با اشاره به اهمیتی که طرف چینی به آموزش فارسی قائل است، خواستار تبادل استاد ودانشجو در زمینه آموزش متقابل زبان فارسی و چینی شد.

رییس دانشگاه تهران نیز در پاسخ تصریح به این ابراز علاقۀ همکاری گفت: «این دیدارها و ملاقات‌های دوجانبه امکان تقویت روابط را فراهم می‌سازد. اینکه شما پیشنهادات اجرایی مشخصی برای همکاری دارید نشان از تصمیم جدی برای همکاری است و ما هم در این خصوص جدی هستیم. علت حضور همکاران من از دانشکده‌های مختلف در این جلسه نیز تصمیم جدی ما به همکاری عملیاتی با دانشگاه شما است. ما از پیشنهاد دوره مشترک زبان فارسی و چینی استقبال می‌کنیم. رشته‌های دیگر دردانشگاه شما نظیر مدیریت مهندسی صنایع و حقوق نیز برای همکاری مناسب خواهد بود. بورس‌های متقابل نیز باید در این ارتباط مدنظر قرار گیرد.»

در این دیدار که با حضور خانم‌ها کی جینگ، مدیر دفتر همکاری و تبادلات بین‌المللی، سان شیائومنگ، رییس دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی و یوگولی، استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه مطالعات خارجی پکن و دکتر قهرمانی، معاون بین‌الملل، دکتر خضری، مشاور رییس و مدیرکل روابط عمومی، دکتر تخشید، رییس دانشکده حقوق وعلوم سیاسی، دکتر عاملی، رییس دانشکده مطالعات جهان، دکتر کریمی دوستان، رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر مریم حق روستا، رییس دانشکده زبان‌ها وادبیات خارجی، دکتر درزی، رییس موسسه لغتنامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، و عبدالمجید اسکندری، مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی (هیات ایرانی) تشکیل شد، دو طرف درباره موضوعات مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر درزی، رییس موسسه لغتنامه دهخدا، با اشاره به اینکه موسسه دهخدا اولین موسسه آموزشی زبان فارسی در ایران است گفت: در حال حاضر ۲۵% دانشجویان مرکز از کشور چین هستند. آمادگی داریم کلاس‌های خاصی را برای دانشجویان چینی برگزار و به اعزام مدرس به کشور چین اقدام کنیم. همچنین می‌توانیم در زمینه تألیف فرهنگ‌های دوزبانه همکاری سازنده‌ای داشته باشیم.

دکتر حق روستا نیز زبان‌هایی را که در دانشکدۀ زبان‌های خارجی دانشگاه تهران تدریس می‌شود برشمرد و افزود که آموزش زبان و ادبیات چینی در مقطع کارشناسی از سپتامبر ۲۰۱۵ شروع شده است. وی از راه اندازی قریب‌الوقوع کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد و گفت: «دو استاد چینی از سوی دولت چین و دو استاد ایرانی فارغ‌التحصیل چین همکاری آموزشی و تحقیقاتی دارند. ۴۰ نفر دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در این رشته هستند و در حال حاضر دو دانشجوی چینی نیز در دانشکده داریم.»

دکتر تخشید و دکتر کریمی دوستان نیز ضمن معرفی دانشکده‌های خود خواستار توسعه همکاری با دانشگاه مذکور شد.

در ادامه معاون بین‌الملل دانشگاه چینی اظهار داشت که می‌توانیم سقف تبادل ۱۰ نفر دانشجو و استاد را برای شروع کار در نظر بگیریم و به دوره‌های تابستانی نیز توجه کنیم.

در پایان جلسه با توجه به اینکه یادداشت تفاهم قبلی دو دانشگاه منقضی شده بود، یاداشت تفاهم جدید به امضا رسید.

/وبسایت دانشگاه تهران/ 2 تیر 1395

  • Parsley