دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰
سفیر بنگلادش در تهران با دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، مجیب الرحمان بویان، سفیر بنگلادش در تهران، ۳۰ خرداد با دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، دکتر نیلی احمدآبادی طی سخنانی با اشاره به جایگاه خاص دانشگاه گفت: «دانشگاه تهران دانشگاهی جامع است و توسعه همکاری‌های بین‌المللی یکی از اهداف راهبردی آن است. در حال حاضر دانشگاه تهران تبادلات دانشجویی فعالی در قالب برنامه‌های بین‌المللی و همکاری خوبی با صنعت دارد و پردیس کیش دانشگاه نیز برنامه‌های بین‌المللی‌ را در دستور کار خود قرار داده است.»

در این دیدار، سفیر بنگلادش ضمن ابراز علاقه به برقراری روابط دانشگاهی بین دو کشور گفت: «ما برای دانشگاه تهران و دانشگاهیان احترام خاصی قائل هستیم و علاقه‌مندیم که همکاری بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی بنگلادش با دانشگاه تهران توسعه پیدا کند.»

سفیر بنگلادش افزود: «دانشگاه داکا در بنگلادش همتای دانشگاه تهران و معروف به آکسفورد شرق است. دانشگاه در تعالی و تلاش ما برای استقلال، سهم زیادی داشته است. ما هم اکنون حدود ۹۵ دانشگاه خصوصی و ۴۰ دانشگاه دولتی داریم و ایرانی‌ها در بنگلادش و کل شبه قاره هند نفوذ و اثرات زیادی تا کنون داشته‌اند. ما در زبان بنگالی بیش از شش هزار کلمه مشترک با زبان فارسی داریم. زبان تدریس در دانشگاه‌های ما بنگالی است، البته رشته‌های پزشکی و فنی و مهندسی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود.»

/وبسایت دانشگاه تهران/ 31 خرداد 95/

  • Parsley
  • ۰
  • ۰
در بازدید رییس دانشگاه تهران از دو دانشگاه آلمانی، زمینه‌های همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های آلمان بررسی شد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ۱۱ خرداد از دو دانشگاه لایپزیگ و درسدن بازدید و زمینه‌های همکاری مشترک را بررسی کرد.

در این دیدار رییس دانشگاه تهران و هیأت همراه پس از گفت‌وگو با پروفسور بیت ای شاکینگ (Prof. Beate A. Schucking)، رییس دانشگاه لایپزیگ و معاونان این دانشگاه در زمینه‌های مختلف همکاری علمی به‌ویژه در زمینه‌های علوم انسانی به توافق رسیدند.

زمینه‌های دیگر همکاری با دانشگاه مذکور، شرق‌شناسی و نیز ارتقای زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه مذکور بود. همچنین رشته‌های پزشکی و دامپزشکی، بیولوژی، بیوشیمی و بیوفیزیک، دیابت، از جمله زمینه‌های مورد علاقه دانشگاه لایپزیگ برای همکاری با دانشگاه تهران اعلام شد.

پس از گفت‌وگو با رییس دانشگاه لایپزیگ، هیأت دانشگاه تهران از بخش‌های مختلف دانشگاه آلمانی، از جمله بخش علوم انسانی دیجیتال بازدید کردند.

در ادامه این بازدید، دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، و دکتر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه، با پروفسور هانس مولر اشتاین هاگن (Prof. Hans Muller-Steinhagen)، رییس دانشگاه فنی درسدن، و معاونان پژوهشی، آموزشی و بین‌المللی دانشگاه مذکور ملاقات کردند.

در این دیدار یادداشت تفاهم همکاری نیز بین این دو دانشگاه به امضا رسید. همچنین مقرر شد دانشگاه تهران با مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی معروف آلمان نظیر هومبولت، ماکس پلانک و غیره همکاری کند؛ زمینه‌های مورد توافق همکاری آب، حمل ونقل، مواد، انرژی و دیگر رشته‌های فنی بود.

همچنین دو طرف موافقت کردند که موضوع اعزام ۱۰ دانشجوی دکتری را که در پروژه‌های مشترک فعالیت ‌می‌کنند به صورت سالیانه با نظارت استادان تبادل نمایند.


/17 خرداد 95/ وبسایت دانشگاه تهران/

  • Parsley
  • ۰
  • ۰
به‌منظور اجرای مشترک دورۀ آموزشی کارشناسی‌ارشد رشته سنجش از راه‌دور و جی–آی-اس، بین دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با دانشگاه لُوند (Lund) سوئد قرارداد همکاری امضا شد.

قرارداد اجرای مشترک کارشناسی‌ارشد رشته سنجش از راه‌دور و جی-آی-اس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران با دانشگاه لوند سوئد، پنجم خرداد با حضور دکتر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، دکتر ابراهیم مقیمی، رییس دانشکده جغرافیا، دکتر آرای تومانیان، مدیر گروه، و دکتر امیر اصلانی، مشاور امور بین‌الملل دانشکده، به امضای طرف ایرانی رسید.

 در نشستی که بدین مناسبت برگزار شد، دکتر قهرمانی گفت: «ما از فعالیت‌های مبتنی بر همکاری، هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده بین‌المللی حمایت می‌کنیم و عمل و اقدام برای انجام فعالیت‌ها را  یک اصل می‌دانیم.»

دکتر ابراهیم مقیمی نیز با اشاره به فعالیت‌های آینده دانشکده جغرافیا در امور بین‌الملل گفت: «دانشکده جغرافیا بر سامان‌دهی، ساختار‌سازی و رصد همکاری‌های بلند مدت جمعی بین‌المللی و پرهیز از تکروی کم‌بازده مصمم است و همکاری گروهی و بین دانشکده‌ای را به‌منظور هم‌افزایی توان‌ها راهبرد خود می‌داند.»

طبق این قرارداد که به مدت پنج سال قابل اجرا است و امکان تمدید آن نیز وجود دارد، از مهرماه سال جاری دانشجویان دانشکده جغرافیا می‌توانند یک ترم در دانشگاه لوند تحصیل کنند و اگر مایل بودند پایان‌نامه مشترک با دانشگاه لوند داشته باشند. دانشجویان داوطلب و متقاضی هم از دانشگاه تهران و هم از دانشگاه لوند گواهی آموزشی دریافت می‌کنند. بر اساس این توافق دانشجویان دو دانشگاه می‌توانند در دانشگاه طرف مقابل تحصیل، و دو مدرک دریافت کنند.

شایان ذکر است دانشگاه لوند سوئد این قرارداد را فروردین سال جاری امضا کرده بود.


/ 16 خرداد 95/ وبسایت دانشگاه تهران

  • Parsley