دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰
هیأتی به سرپرستی رییس دانشگاه «سانتیاگو دی کمپوستلا» ی اسپانیا ( USC ) از دانشگاه تهران بازدید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، هیأت دانشگاهی اسپانیا، به سرپرستی دکتر «خوان ام ویانو ری»( Juan M. Vaiano Rey )، رییس دانشگاه «سانتیاگو دی کمپوستلا» ی اسپانیا، ۳۱ فروردین‌ماه، ضمن بازدید از پردیس دانشکده‌های فنی و پردیس علوم، با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، طرفین با اشاره به سابقه همکاری دو دانشگاه در قالب پروژه «مرحبا» در چارچوب برنامه «اراسموس ماندوس» اتحادیه اروپا، خواستار توسعه همکاری در کلیه رشته‌ها، فراتر از همکاری پروژه فوق‌الذکر شدند.

هم‌چنین توافق شد که دانشگاه تهران و دانشگاه «سانتیاگو دی کمپوستلا» در زمینه ارایه دوره‌های تعریف‌شده به زبان‌های انگلیسی برای دانشجویان و تبادل استاد در قالب فرصت‌های مطالعاتی همکاری کنند.

/سایت دانشگاه تهران/ 4 اردیبهشت 95/
 • Parsley
 • ۰
 • ۰
هیأت دانشگاهی استرالیا، ۲۴ فروردین‌ماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، هیأت دانشگاهی از دانشگاه ملبورن استرالیا، با رییس دانشگاه تهران دیدار و گفتگو به‌عمل آوردند. در این دیدار، طرفین خواستار بررسی زمینه‌های همکاری دو دانشگاه در زمینه تبادل استاد و دانشجو، دوره‌های مشترک تحصیلی، آموزش‌های تخصصی، راهنمایی مشترک دانشجویان تحصیلات تکمیلی و انعقاد تفاهم‌نامه‌های تحقیقاتی شدند.

در این دیدار رییس دانشگاه تهران، به علاقه‌مندی دانشگاه برای ایجاد برنامه‌های مدرک مشترک تحصیلی به عنوان یکی از روش‌های پایدار ارتباط علمی اشاره کرد و خواستار بهره‌گیری از ظرفیت‌های متقابل دو دانشگاه شد.

در ادامه، پروفسور «تام کوان»، نایب‌رییس دانشگاه ملبورن، نیز اظهار داشت: «از ده سال قبل این دانشگاه به منظور تغییر ساختار پویاتر فعالیت‌هایی را شروع کرده است که از آن جمله می‌توان به توازن هرم جمعیت دانشجویی بین دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد».

وی همچنین به برنامه‌های راهبردی دانشگاه مذکور اشاره کرد و محور آن را سلامت و رفاه، انعطاف‌پذیری و شناخت ریشه‌های مکانی و هدف دانست.


/سایت دانشگاه تهران/ 24 فروردین 95/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰
سفیر کره جنوبی در ایران و رییس اداره امور اقتصادی و انرژی کره جنوبی، هجدهم فروردین‌ماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار که با حضور معاون بین‌الملل و رییس دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برگزار شد، دو طرف خواستار توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی بیشتر بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کره جنوبی شدند.

یادآور می‌شود دانشگاه تهران همکاری گسترده‌ای با دانشگاه‌های کره جنوبی، ازجمله دانشگاه‌ سئول، دانشگاه ملی کره، دانشگاه کیونگ‌هی، دانشگاه مطالعات خارجی هن کوک، بنیاد کره و... دارد.


ووبسایت دانشگاه تهران / 22 فروردین 95/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰
هیأت عالی‌رتبه دانشگاهی ایتالیا، دوشنبه شانزدهم فروردین‌ماه، با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه دیدار و گفت‌‌وگو کرد.
هیأت عالی‌رتبه دانشگاهی ایتالیا با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار که با حضور پرفسور «فدریکو چنیکه پالمی»، مدیر دفتر ارتقا، برنامه‌ریزی و هماهنگی تحقیقات بین‌المللی وزارت آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا، «پرفسور فابیو فوگه»، استاد تاریخ نهادهای سیاسی و رییس دانشگاه «پاویا» ایتالیا پرفسور «چرتی»، رایزن فرهنگی ایتالیا و معاونین آموزشی، سرمایه‌گذاری و بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار شد، طرفین خواستار تبادل تجربه درباره نحوه کار تشکل و انجمن‌های دانشگاه‌های برتر، مقررات، نمونه‌های موفق مدیریتی آموزش عالی، آموزش مجازی، ارایه دروس به زبان‌های بین‌المللی، تبادل استاد و دانشجو و کمک به انجام فرصت‌های مطالعاتی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ایتالیا شدند.

پرفسور «چنیکه پالمی» در این دیدار با توجه به ضرورت تماس فرهنگی و ظرفیت‌های بالای همکاری بین دو کشور و اشاره به اولین نشست کمیته مشترک همکاری‌های علمی ایران و ایتالیا خواستار همکاری دانشگاه تهران در زمینه تبادل محققان و پژوهشگران جوان شد.

دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، با اشاره به جایگاه و قدمت دانشگاه تهران و پیشرو بودن در تحولات علمی و فرهنگی و ذکر این نکته که دانشگاه تهران اولین انتخاب دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران است، از علاقه‌مندی هیأت ایتالیایی به توسعه همکاری‌ها استقبال کرد.

وی با توجه به تجارب گذشته، همکاری در زمینه مدرک مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های عمده ایتالیا را مطرح کرد و افزود: «تلاش دانشگاه تهران بر این است که این ارتباطات به صورت نظام‌مند در دانشگاه برقرار شود و از این همکاری‌ها، دانشگاه و جامعه بهره‌مند شوند».

 • Parsley
 • ۰
 • ۰
چکیده طنز ارسال شده یک استاد دانشگاه به کنفرانس بین‌المللی علوم رفتاری (!) مورد پذیرش قرار گرفته است.

به گزارش گروه سبک زندگی خبرگزاری دانا (داناخبر)، چندی پیش دکتر جلیل اصلانی، دانشیار دانشگاه آزاد همدان، در کلاس درسی خود دانشجویان را به فرستادن مقاله برای سومین کنفرانس بین‌المللی علوم رفتاری دعوت کرد. چند نفر از دانشجویان او ضمن پذیرش این دعوت استاد و ارسال چکیده مقاله برای کنفرانس، چکیده خود را برای اصلانی هم ارسال می‌کند. این استاد دانشگاه به خبرنگار داناخبر می‌گوید «پیش از اینکه چکیده‌ها را بخوانم و بتوانم برای برخی از آن‌ها بنویسم که اصول علمی چکیده نویسی در آن رعایت نشده است؛ دانشجویان به من خبر دادند که چکیده‌شان در همایش پذیرفته شده است.»

این استاد دانشگاه آزاد همدان پس از این شک می‌کند و چون پیش از آن با نام اصلی خود مقاله‌ای به کنفرانس ارسال کرده بود، با نام مستعار و ایمیل دیگری، یک چکیده طنز برای این همایش ارسال می‌کند. البته او در قسمت عنوان هم نام دانشگاه علامه طباطبایی را ذکر می‌کند. او می‌گوید چنین کاری را کرده تا ثابت کند که چکیده‌ها بدون مطالعه مورد پذیرش قرار می‌گیرد. چکیده طنز اصلانی به این شرح است:

تاثیر همنوایی گروهی بر تصمیم گیری دانشجویان

دکتر اصلان جلیل خانی

دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی

Mozafari.farzad@gmail.com

چکیده

هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر همنوایی گروهی بر تصمیم گیری دانشجویان بود. بدین منظور از میان کلیة دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان به صورت در دسترس 100 دانشجو انتخاب و بر اساس وضعیت اقتصادی و میانگین در دو گروه 50 نفری همتا شدند. ابزارهای پژوهش شامل مقیاس همنوایی منوچهر و محمود و همچنین پرسشنامه چند وجهی سنجش تصمیم گیری مش مراد و همسرش می باشند. نتایج تحلیل کواریانس چند متغیری نشان داد که قهر بودن مش مراد با برادر بزرگترش می تواند به صورت معناداری کاهش محصول ذرت را به دنبال داشته باشد(01/0> P و 27/5 = F2, 98). بر اساس یافته های این پژوهش می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که چنانچه این مقاله پذیرش بگیرد نشان دهندة این است که شما هدفی جز کلاه گذاشتن بر سر دانشجویان بخت برگشته ندارید. همچنین نشان دهندة به ثمر نشستن زحمات چند سال اخیر وزارت علوم می باشد. باید گریست به حال این وضعیت که چنگیز و تیمور هم به این عمق، زخمی بر پیکیرة این مرز و بوم نزدند.

کلمات کلیدی: همنوایی گروهی، تصمیم گیری، دانشجویان.

چکیده طنز پذیرش گرفت!

پس از مدت مشابه آن وقتی که برای تایید چکیده قبلی این فرد و نیز دانشجویانش لازم بود، ایمیلی برای او ارسال می‌شود و وضعیت چکیده را پذیرش برای بررسی در هیات داوران می‌خواند و بعد از مدتی هم مقاله پذیرش نهایی می‌شود.

اعلام پذیرش مقدماتی مقاله برای داوری

پذیرش مقدماتی مقاله

پذیرش نهایی

وضعیت مقاله در پنل کاربری مقاله

بعد از آنکه اصلانی متوجه می‌شود وضعیت علمی کنفرانس به این شکل است؛ موضوع را به اعضای آکادمی روان‌شناسی بالینی در قالب ایمیل اعلام می‌کند و یکی از دوستانش هم ماجرا را در فیس‌بوک می‌گذارد. خود او هم در وبلاگش ماجرا را شرح می‌دهد و پس از این است که دسترسی او به پنل کاربری همایش قطع می‌شود. در عین حال وقتی مدیر پنل کاربری همایش رمز عبور او را تغییر می‌دهد، دستگاه تغییر رمز و رمز جدید را برای او ایمیل می‌کند تا رسوایی بیش از پیش شود.

تغییر رمز عبور توسط مدیر همایش

ابهام در نحوه برگزاری همایش

پیگیری ما برای برقراری ارتباطی با مسوولان همایش به جایی نرسید. نام دبیر علمی این همایش دکتر مهدی ایرانمنش است که تشابه اسمی با معاون وزیر علوم سابق دارد. همایش هم توسط موسسه‌ای به نام موسسه آموزشی- تحقیقاتی نورباران اندیشه برگزار می‌شود. دفتر این موسسه در قم است. موسسه همایش‌های دیگری هم مثلا در حوزه مدیریت برگزار کرده است. در عین حال این موسسه، چندین موسسه همکار را هم اعلام کرده است. از حوزه علمیه گرفته تا دانشگاه شهید بهشتی. با این وجود دانشگاه پیام نور، دو هفته پیش استفاده از آرم این دانشگاه برای این همایش را غیرقانونی اعلام کرده بود.

پوستر همایش؛ آرم نهادهای مشارکت‌کننده در ذیل پوستر آمده است

سومینی که دومین و اولین ندارد

در عین حال جالب است بدانید که با وجود اینکه گفته شده این سومین کنفرانس بین‌المللی علوم رفتاری است؛ طبق آنچه در سایت کنفرانس آمده، این کنفرانس پس از اولین کنفرانس بین‌المللی مدیریت (نوآوری و تولید ملی) و دومین کنفرانس بین المللی مدیریت (کارآفرینی و توسعه اقتصادی) برگزار می‌شود. معلوم نیست این نحوه شماره‌گذاری در مورد کنفرانس‌های با موضوع متفاوت به چه معنا و با کدام انگیزه است.

انگیزه؟ پول می‌خواهند

البته با دکتر اصلانی در خصوص این مساله صحبت کردیم. او می‌گوید دامنه گسترده موضوع علوم رفتاری در این همایش از اقتصاد گرفته تا علوم سیاسی این شائبه را به وجود می‌آورد که انگیزه اصلی برگزاری همایش کسب درآمد است. به گفته اصلانی به هر فردی که مقاله پذیرفته شده در این همایش دارد (مگر کسی هم هست مقاله‌اش پذیرفته نشود؟!) گفته شده 190 هزار تومان برای چاپ هر مقاله بپردازند. در عین حال گفته شده که زمینه لازم برای ترجمه مقاله و کسب ISI برای آن هم فراهم است. فقط یک میلیون و 240 هزار تومان ناقابل نیاز دارد. در سایت کنفرانس آمده که در دوره گذشته 350 مقاله ISI پذیرش و منتشر شده که در این صورت حداقل درآمد شرکت نورباران اندیشه، 350 میلیون تومان است.

صفحه توضیحات در مورد همایش که در آن به دروغ ادعای همکاری با دانشگاه پیام نور شده و ضمنا ادعای انتشار 350 مقاله در دوره گذشته در ژورنال‌های ISI طرح شده استمنبع:

http://danakhabar.com/fa/news/1169091

 • Parsley
 • ۰
 • ۰
روسای سه‌ دانشگاه سوریه، نوزدهم اسفندماه، با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار که با حضور دکتر «محمد حسان الکردی»، رییس دانشگاه «دمشق»، دکتر «مفید صبح»، رییس دانشگاه «البعث» شهر «حمص»، دکتر «هانی شعبان»، رییس دانشگاه «تشرین»، دکتر «ندا حسون»، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق، مشاور و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی، معاون و مسئولان بین‌الملل دانشگاه و رییس پردیس هنرهای‌ زیبای دانشگاه برگزار شد، طرفین درباره گسترش همکاری علمی بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های سوریه بحث و تبادل‌نظر کردند.

دکتر نیلی‌ احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و روسای سه دانشگاه سوریه، ضمن معرفی دانشگاه‌های متبوع خود راه‌های گسترش همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه‌های سوریه را بررسی کردند.

رییس دانشگاه تهران در این دیدار با تبریک پیروزی‌های اخیر مردم و دولت سوریه، آمادگی دانشگاه تهران را برای همکاری بیشتر با سه دانشگاه سوریه اعلام کرد.

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به توان‌مندی‌های دانشگاه تهران در زمینه‌هایی مثل‌ آب، ‌ انرژی و محیط‌ زیست، گفت: «دانشگاه تهران آمادگی دارد تا با اعلام نیاز از سوی دانشگاه‌های سوریه، در زمینه‌های مورد درخواست طرف سوری با این دانشگاه‌ها همکاری کند».

روسای سه دانشگاه سوری نیز، با ابراز قدردانی از حمایت‌های دولت و ملت ایران از مردم سوریه، زمینه‌های مورد علاقه خود برای همکاری با دانشگاه تهران را اعلام کردند. افزایش پذیرش دانشجویان سوری در دانشگاه تهران، تبادل استاد و دانشجو و ارایه برنامه مدرک مشترک، از جمله مواردی بود که روسای سه دانشگاه برای همکاری با دانشگاه تهران اعلام کردند.

دو طرف در این دیدار هم‌چنین در خصوص نحوه ادامه پروژه ساخت مرکز آموزش زبان فارسی در سوریه تبادل نظر کردند.


/سایت دانشگاه تهران/ 24 اسفند 94/


 

 • Parsley