دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۶ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

نخستین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران و روسیه روز چهارشنبه 6 آبان ماه در کتابخانه مرکزی دانشگاه مسکو برگزار شد.
در این اجلاس، که با حضور روسای ده دانشگاه برتر و بزرگ ایران و روساء و نمایندگان تام‌الاختیار نوزده دانشگاه روسیه برگزار شد، ابتدا دکتر «سادونیچی» رییس دانشگاه مسکو و رییس اتحادیه دانشگاه‌های روسیه، از برگزاری اجلاس مشترک دانشگاهی بین دو کشور ابراز خوشحالی کرد و این اقدام مهم را، گامی اساسی در روابط‌ بین دو کشور ارزیابی کرد.
ایشان ضمن معرفی شرکت‌کنندگان در این اجلاس گفت:«این‌ها نمایندگان برترین دانشگاه‌های روسیه از میان بیش از هزار دانشگاه کشور هستند و حضور آنان، نشان‌دهنده اهمیتی است که ما برای این اجلاس قایل هستیم».
«دکتر سادونیچی» با اشاره به پیشرفت‌های علمی ایران و وجود دانشمندان برجسته و جوان ایرانی، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس بتواند نقشی اساسی در تداوم و گسترش روابط علمی بین دو کشور داشته باشد.
وی هم‌‌چنین با اشاره به سفر چند ماه گذشته به ایران و مشاهده پیشرفت‌های علمی ایرانیان و فعالیت‌های گسترده دانشگاهی کشور، از این که پیشنهاد برگزاری این اجلاس مشترک را مطرح کرده ابراز خوشحالی نمود و گفت: «خوشحالی بیشتر این است که این پیشنهاد عملی شده و از کسانی که این تلاش را به ثمر رسانده اند، تشکر می‌کنم».
در ادامه اجلاس، دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و رییس اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران سخن گفت و آن‌گاه روسای دانشگاه‌های حاضر به ترتیب به ایراد سخن پرداخته و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه خود و حوزه‌های مورد علاقه برای همکاری با طرف مقابل را عرضه داشتند.
گفتنی است در این اجلاس، تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه‌های برتر و بزرگ ایران و اتحادیه دانشگاه‌های روسیه به امضای آقایان دکتر نیلی به نمایندگی از روسای دانشگاه‌های ایران و دکتر سادونیچی رییس اتحادیه دانشگاه‌های روسیه رسید. هم‌‌چنین در حاشیه این اجلاس، چند تفاهم‌نامه همکاری دیگر نیز میان دانشگاه‌های ایران و روسیه به امضاء رسید.

سفیر ایران در روسیه، قائم‌مقام وزیر علوم ایران، رییس کمیسیون آموزش عالی دومای روسیه و معاون وزیر علوم روسیه نیز در این اجلاس سخنرانی و بر اهمیت و ضرورت همکاری‌های گسترده علمی بین دو کشور تاکید نمودند. • Parsley
 • ۰
 • ۰

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران با رییس دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه دیدار کرد.
به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، که جهت شرکت در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، در روسیه به سر می‌برد، با دکتر نیکلای میخالویچ کروباچف، رییس دانشگاه دولتی «سن پطرزبورگ» روسیه دیدار کرد.
در این دیدار که با استقبال گرم رییس دانشگاه سن پطرزبورگ همراه بود، طرفین ضمن تاکید بر گسترش روابط بین دو دانشگاه، بر تعامل بیشتر میان اساتید و دانشجویان تاکید کردند.
رییس دانشگاه تهران در این دیدار، ضمن تشکر از استقبال گرم رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، بازسازی و هماهنگ‌سازی این دانشگاه با تحولات علمی روز را که از فعالیت‌های دکتر کروباچف است، تبریک گفت و ضمن معرفی دانشگاه تهران و فعالیت‌ها و دستاوردهای آن، به تربیت دانش‌آموختگان برجسته در سطح وزیر و رییس جمهور در دانشگاه تهران به عنوان یکی از نقاط قوت دانشگاه اشاره کرد.
دکتر نیلی احمدآبادی هم‌چنین با اشاره به ضرورت همکاری میان دانشگاه‌ها برای انجام کارهای مشترک به دلیل گران‌بودن هزینه تحقیقات انفرادی توسط دانشگاه‌ها، دیپلماسی علمی را یکی از راه‌های تعامل بیشتر و ارتباط مطلوب بین ملت‌ها برشمرد که به تبع آن، ارتباطات موثر میان دانشگاه‌ها و جوامع علمی کشورها نیز پدید می‌آید.
رییس دانشگاه تهران هم‌چنین با برشمردن فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه آموزش زبان روسی، برای توسعه برنامه این دوره‌ها اعلام آمادگی کرد.
رییس دانشگاه تهران در پایان با اشاره به توانمندی‌های ویژه دانشگاه تهران در زمینه‌های نفت، گاز، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی، آمادگی دانشگاه تهران را برای انجام هرگونه همکاری مشترک در این حوزه‌ها به اطلاع طرف روسی رساند.
در ادامه این دیدار،  دکتر کروباچف، رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با هیات دانشگاه تهران، و اشاره به حضور استادان و دانشجویان ایرانی در دانشگاه سن پطرزبورگ، به فعالیت‌های خاص این دانشگاه در حوزه‌های مختلف مرتبط، به‌ویژه زبان فارسی، ادبیات و تاریخ ایران و نیز مطالعات شرق‌شناسی اشاره و بر سیاست این دانشگاه برای گسترش این فعالیت‌ها تاکید نمود.
رییس دانشگاه سن پطرزبورگ، با استقبال از پیشنهادهای دکتر نیلی احمدآبادی، بر گسترش فعالیت‌های مشترک بین دو دانشگاه در حوزه‌های اعلام شده تاکید نمود و اعلام آمادگی کرد تا برای پایش این همکاری‌ها، ارتباط مستمر و مستقیمی به صورت ویدئو کنفرانس‌های ماهیانه بین دو رییس دانشگاه برقرار شود.
دکتر کروباچف، در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ادبیات، زبان و فرهنگ غنی پارسی و تاریخ هنر ایران، اعلام آمادگی کرد تا اعطای بورس‌های متقابل از سال‌جاری بین دو دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های علمی و دانشجویی برقرار شود و امکانات گسترده و فراوان دانشگاه سن پطرزبورگ، در اختیار استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه تهران قرار گیرد.
رییس دانشگاه سن پطرزبورگ هم‌چنین اعلام آمادگی کرد که اجلاس سال آینده دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، در این دانشگاه برگزار شود.
در این دیدار، هم‌چنین دکتر محمد تسلیمی، قائم مقام وزیر علوم ایران، بر آمادگی وزارت علوم برای حمایت از توسعه و تسهیل روابط دانشگاهی بین دو کشور تاکید نمود.
دیدار از بخش‌هایی از دانشگاه سن پطرزبورگ، از جمله آزمایشگاه‌های گسترش فناوری مولکولی و سلولی، انستیتو علوم زمین و مرکز دوبژانسکی و نیز موسسه پژوهش در بیوانفورماتیک و ژن‌شناسی، بخش پایانی دیدار هیات دانشگاه تهران از دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه بود.
گفتنی است در این دیدار، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رییس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی و دکتر حسن زهرایی، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه، رییس دانشگاه تهران را همراهی می‌کردند.

/سایت دانشگاه تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

هیات نمایندگی آژانس دانشگاه‌های فرانسوی زبان (AUF)، به سرپرستی «اروه سابورین» مدیر منطقه خاورمیانه این آژانس، با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار که نیمه مهرماه امسال برگزار شد، دو طرف درباره توسعه همکاری‌های علمی در زمینه دوره‌‌‌‌ها و تحقیقات مشترک، تبادل دانشجو و استاد، کمک آژانس به برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، پذیرش کوتاه مدت دانشجویان در دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های عضو آژانس بحث و تبادل نظر کردند.
فعالیت‌های آژانس دانشگاه‌های فرانسوی زبان، عمدتا نیازمند آشنایی ابتدایی با زبان فرانسوی است، اما با توجه به اهمیت دوره‌های آن، با زبان‌های دیگر بین‌المللی نیز امکان همکاری با برنامه‌های آژانس وجود دارد. این آژانس دارای یک شبکه کاری با ۸۰۰ عضو در ۱۰۰ کشور است و آژانسی تخصصی برای آموزش و پژوهش محسوب می‌شود.
AUF که با سابقه بیش از پنجاه سال فعالیت، در راستای توسعه علم در جهان تلاش می‌کند، برنامه‌های متعددی را در سطح جهان به اجرا می‌گذارد که از جمله در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۰، ۸۰ برنامه آموزشی online، ۶۸۰۰ تبادل دانشجو در سطح بین‌الملل، ۷۵۰ سمپوزیوم، راه‌اندازی ۶۸ پردیس دیجیتال، دانش‌افزایی ۲۷ هزار دانشجو، حمایت مالی از بیش از ۲۰۰ پروژه و آموزش ۲۲ هزار دانشجو در کشورهای در حال توسعه، فعالیت‌های اصلی این آژانس بوده است.


/وبسایت دانشگاه تهران/

سه شنبه 28 مهر 1394  9:16
 • Parsley
 • ۰
 • ۰

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، صبح امروز ۲۶ مهرماه، ضمن دیدار با رییس دانشگاه تهران و بازدید از دانشگاه، در مراسمی با حضور دانشجویان و استادان در تالار علامه امینی دانشگاه سخنرانی کرد.
به گزارش روابط ‌عمومی دانشگاه تهران، دکتر اشتاین مایر در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه تهران گفت: «امروز روز خاصی برای من است، زیرا اولین سفر سیاسی خود را به ایران داشته‌ام و حضور جوانان در این سالن، نشاندهنده علاقه آحاد دو کشور به یکدیگر است و من خوشحالم که این علاقه را می‌بینم».
وزیر امور خارجه آلمان در ادامه گفت: «دانشجویان ایرانی و آلمانی سال‌ها از یکدیگر دور بودند و به دلیل سردی روابط سیاسی، برای برقراری ارتباطات علمی رنج می‌بردند. اگرچه روابط ایران و آلمان هیچ‌گاه به طور کامل قطع نشده بود، اما ارتباط دو کشور، در سال‌های اخیر، به خاطر مشکلات سیاسی دچار مشکل شده بود و ما مدیون فارغ التحصیلان و دانشگاهیان دو کشور هستیم که ارتباط ما را در قالب فعالیت‌های آموزشی دانشگاهی و پروژه‌های تحقیقاتی با یکدیگر حفظ کردند».
دکتر اشتاین مایر افزود: «باید اذعان کرد که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، سهم عمده‌ای در خصوص ارتباط دو کشور آلمان و ایران بازی کردند و این روند، موفقیت‌آمیز و باعث خرسندی است. ما کارهای زیادی باید انجام دهیم تا بتوانیم انسان‌ها را به یکدیگر برسانیم و رساندن انسان‌ها به هم‌دیگر، به این معناست که رابطه فرهنگی و علمی میان ملت‌ها ایجاد کنیم».
وزیر امور خارجه آلمان با بیان اینکه ۶ هزار دانشجوی ایرانی در کشور آلمان تحصیل می‌کنند، افزود: «بیش ازشصت‌سال پیش، اولین مدرسه آلمانی در شهر تهران راه‌اندازی شد که بسیاری از فارغ‌التحصیلان ایرانی دانشگاه‌های آلمان، از محصل‌های این مدرسه بوده‌اند و این نشانه سابقه روابط دو کشور در حوزه دانشگاهی و علمی است».
مسئول دیپلماسی کشور آلمان، با بیان اینکه لازم است در دوره جدید، در زمینه‌های مختلف به خصوص در بعد همکاری‌های فرهنگی، کارهای زیادی صورت گیرد، گفت: «اکنون می‌دانیم که نمی‌شود بلافاصله روابط گذشته را شروع کرد، اما روابط آکادمیک، چیزی است که می‌توانیم آن‌ را ادامه دهیم و توصیه کنیم و من معتقدم از این پتانسیل، می‌توان حتی برای بهبود روابط بین دو کشور نیز استفاده کرد».
وزیر امورخارجه آلمان با اشاره به دیدار خود با رییس دانشگاه تهران گفت: «می‌توانیم همکاری خوبی بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های آلمانی داشته باشیم».
پیش از سخنرانی وزیر امورخارجه آلمان، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، ضمن خیرمقدم به وزیر امورخارجه آلمان و هیات همراه وی، گفت: «فرصت شنیدن سخنان وزیر امور خارجه کشور آلمان در مورد آموزش برای ثبات، توسعه پایدار و تبادل نظر پیرامون آن، رویداد مهمی است و امیدوارم نشست امروز که با حضور شخصیت‌های برجسته علمی ایران و آلمان برگزار می‌شود، آغاز فصل تازه‌ای از گسترش همه‌‌جانبه روابط دو کشور مخصوصا روابط علمی باشد».
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی ایران، وظیفه خود می‌داند امکان گفت‌وگو میان فرهیختگان در سطح ملی و بین‌المللی را فراهم کند، تصریح کرد: «علم، عامل ارزشمندی برای صلح و دوستی بین ملت‌ها است و گسترش روابط علمی فرهنگی و دانشگاهی میان ملت‌ها ضروری‌تر است، زیرا دستاوردهای علمی بشر، در این بستر است که شکوفا می‌شود».
رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه زبان علم و گفت‌وگو میان عالمان، بهترین وسیله و عامل مهم ثبات و توسعه پایدار است افزود: «عدم استفاده از علم، زورگویی را به دنبال دارد؛ پدیده‌ای که امروزه صلح را در جهان نشانه گرفته است».
دکتر نیلی با تاکید بر اینکه دانشگاه تهران با سابقه 164 ساله، قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی ایران است، گفت: «این دانشگاه تاکنون بیش از 300 هزار دانش‌آموخته داشته که نقش مهمی در توسعه پایدار ایران داشته‌اند. دانشگاه تهران با کمک دانشجویان و دانش‌آموختگان، خود با توسعه مراودات بین‌المللی در زمینه‌های تبادل استاد و دانشجو و عضویت فعال در شبکه‌های علمی جهانی، سعی کرده است نقش خود را در زمینه تعمیق دوستی و صلح جهانی ایفا کند».
رییس دانشگاه تهران با اشاره به سابقه طولانی ارتباطات بین ایران و آلمان گفت: «این روابط همواره ادامه داشته و چالش‌های بین‌المللی هیچ‌گاه نتوانسته است مانع جدی بر سر راه دانشمندان دو کشور پدید آورد و دانشمندان دو کشور حتی در دوران تحریم نیز توانستند مبادلات علمی و دانشگاهی خود را ادامه دهند».
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به شرایط پس از تحریم اظهار داشت: «اکنون که سایه تهدید و تحریم از میان رفته، امیدواریم توسعه همکاری سیاسی همراه با توسعه همکاری میان مراکز علمی و فرهنگی در دستور کار دو کشور ایران و آلمان قرار گیرد».
در این مراسم هم‌چنین پروفسور مارگارت وینتر مانتل، در سخنانی گزارشی از همکاری آژانس تبادلات فرهنگی آلمان (DAAD) با دانشگاه تهران ارایه و علاقه‌مندی این موسسه برای گسترش همکاری علمی و پژوهشی با دانشگاه را تهران اعلام کرد.
وی هم‌چنین با اشاره به اینکه به دنبال ارتقای سطح همکاری با دانشگاه تهران هستیم گفت: «در مذاکرات امروز مقرر شده است همکاری بیشتری بین موسسه DAAD و دانشگاه تهران با حمایت وزارت علوم ایران و دولت آلمان در راستای تبادلات علمی پایدار صورت گیرد».
/کشنبه 26 مهر 1394 / سایت دانشگاه تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰


در دیدار دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران با دکتر «کاماتا»، رییس دانشگاه «واسدا» ژاپن که نیمه مهرماه صورت گرفت، یادداشت تفاهم همکاری بین دو دانشگاه به امضاء رسید.
به گزارش روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار، دکتر کاماتا، ضمن ابراز خرسندی از فراهم شدن مقدمات امضاء تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه، به سفر هیات اعزامی دانشگاه واسدا به دانشگاه تهران در شهریورماه ۹۴ اشاره و از دکتر نیلی به خاطر استقبال گرم از هیات مزبور تشکر کرد. دکتر کاماتا ضمن اشاره به فرهنگ و تمدن غنی ایران گفت: «دانشگاه تهران یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های ایران به شمار می‌رود که در سطح جهانی نیز شناخته شده است».
وی با اشاره به وجود بیش از 5000 دانشجوی خارجی در دانشگاه واسدا و کسب رتبه اول در زمینه جذب دانشجویان خارجی، ابراز امیدواری کرد امضاء تفاهم‌نامه جدید بتواند زمینه‌های مناسب برای تبادل استاد و دانشجو را فراهم آورد و توسعه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور را تقویت نماید.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران نیز در این دیدار، ضمن تشکر از ابراز محبت دکتر کاماتا و با اشاره به فرهنگ غنی ژاپن گفت: «توسعه علمی و فناوری ژاپن ملازم با ویژگی‌های خاص فرهنگی این کشور، همواره مورد توجه جهانیان به ویژه ایران بوده است. ایران نیز در غرب آسیا یکی از پیشرفته‌ترین کشورها به شمار می‌رود و وجود بیش از 4.5 میلیون دانشجو و نرخ بالای رشد علمی از دیگر مشخصه‌های ایران در عصر حاضر است». رییس دانشگاه تهران افزود: «در حال حاضر بیش از 1000 دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران تحصیل می‌کنند و تنها دانشگاه ارایه دهنده رشته مطالعات ژاپنی در ایران، دانشگاه تهران است».
دکتر نیلی هم‌چنین گفت: «ویژگی‌های خاص دانشگاه واسدا از جمله اعتبار علمی، تعاملات وسیع بین‌المللی و نحوه مالکیت دانشگاه، از نقطه نظر اقتصاد آموزش عالی، مواردی است که زمینه تعامل مناسب و تداوم همکاری‌های متقابل دانشگاهی را فراهم می‌آورد و ما امیدواریم بتوانیم در موضوعاتی محوری مثل: آب، محیط زیست، نانو، روباتیک، علوم شناختی و انرژی، مطالعات ادیان، زبان فارسی، حقوق و همکاری دو جانبه داشته باشیم که امضای این تفاهم‌نامه، می‌تواند نقطه شروع همکاری باشد».


هم‌چنین در دیدار دیگری که رییس دانشگاه تهران از دانشگاه «کی ئو» داشت، یادداشت تفاهم همکاری بین دانشگاه تهران و این دانشگاه به امضاء رسید. در این دیدار، ابتدا رییس دانشگاه کی ئو، ضمن خوشامد به دکتر نیلی احمد آبادی، امضاء یادداشت تفاهم را نقطه آغاز خوبی برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی عنوان و با اشاره به قدمت 150 ساله دانشگاه کی ئو و زمینه‌های قوی مطالعاتی این دانشگاه در بخش حقوق، اقتصاد و علوم انسانی، ابراز امیدواری کرد با توجه به تغییرات ایجاد شده در نظام روابط بین‌الملل و لزوم همکاری‌های بیش از پیش مراکز علمی و توسعه تعاملات بین‌المللی، زمینه همکاری دو دانشگاه بیش از پیش تسهیل شود.
وی با اشاره به وجود دپارتمان مطالعات ژاپن در دانشگاه تهران و امکان وجود همکاری‌های متقابل در زمینه تبادل استاد و دانشجو نسبت به حمایت از کرسی‌های زبان فارسی در این دانشگاه نیز ابراز تمایل کرد.
دکترمحمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران در این دیدار، ضمن اشاره به فرهنگ غنی ژاپن و تاریخ و تمدن کهن ایران گفت: «یکی از زمینه‌های مهم ارتقای همکاری‌های علمی بین طرفین و تبادل استاد و دانشجو، می‌تواند در بحث تاریخ و هنر دو کشور تعریف شود. علاوه بر این همکاری بین دو دانشگاه در رشته مطالعات ژاپنی نیز می‌تواند به عنوان یکی از مراحل اولیه عملیاتی نمودن تفاهم‌نامه مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه از انجام هرگونه پروژه مشترک و یا طرح پیشنهادی در این راستا استقبال خواهد شد». وی افزود: «امضای تفاهم نامه بین دو دانشگاه نقطه شروع همکاری‌هاست، اما مهم‌تر از آن، پیگیری و عملیاتی کردن موارد مصرح در تفاهم‌نامه برای نیل به نتیجه مطلوب است».
گفتنی است دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، به منظور شرکت در اجلاس STS از 11 الی 14 مهرماه، به همراه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به کشور ژاپن سفر کرده بود.


شنبه 25 مهر 1394  - سایت دانشگاه تهران


 • Parsley
 • ۰
 • ۰


دکتر «هوبرت بوست»، رییس و دکتر «لورنس فرابولت»، مدیر تحقیقات و امور بین‌الملل دانشسرای مطالعات عالی کاربردی فرانسه(Ecole Pratique des Hautes Edutes) ، روز چهارشنبه ۱۵ مهرماه ضمن بازدید از دانشگاه تهران، با معاونان بین‌الملل و پژوهشی دانشگاه تهران دیدار کردند.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، در این دیدار که با حضور دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل، دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهشی و عبدالمجید اسکندری، مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه تهران برگزار شد، طرفین درباره همکاری در زمینه‌های تخصصی مورد علاقه بحث و تبادل نظر کردند.
هیات‌های دانشگاهی ایران و فرانسه، در این دیدار ضمن تاکید بر همکاری در زمینه زبان‌های باستانی، باستان‌شناسی، علوم ادیان و مذاهب و علوم پایه، در خصوص برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلی در مقطع دکتری، راهنمایی پایان‌نامه‌های دانشجویی و مطالعات و پژوهش‌های کاربردی گفت‌وگو و توافق کردند.
در این جلسه دکتر معصومی، ضمن معرفی دانشگاه تهران و زمینه‌های تخصصی پژوهشی آن، آب، انرژی و محیط زیست را از زمینه‌های مورد علاقه دانشگاه برای همکاری با طرف فرانسوی اعلام کرد. هم‌چنین در این دیدار، تبادل اطلاعات علمی و پژوهشی به منظور انجام پروژه‌های مشترک مورد تاکید طرفین قرار گرفت.
گفتنی است «دانش‌سرای مطالعات عالی کاربردی فرانسه»، نهادی دانشگاهی و پژوهشی است و دانشجویان آن از طریق تجربه عملی در کار پژوهش، با مبانی نظری و کاربردی علوم آشنا می‌شوند. هیات فرانسوی با توجه به برگزاری موفقیت آمیز طرح موسوم به «کوتوتل» خواستار توسعه تبادل دانشجو با دانشگاه تهران، به ویژه در قالب طرح مذکور است.

شنبه 18 مهر 1394 
/وبسایت دانشگاه تهران/
 • Parsley