دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۸ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

در دیدار هیات دانشگاهی تونس از دانشگاه تهران که روز سه‌شنبه ۲۱ مهرماه برگزار شد، سه تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های«المنوبه»، «تونس» و «المنار» امضاء شد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، این هیات ضمن دیدار با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، زمینه‌های همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های تونس را بررسی کردند.
دکتر نیلی احمدآبادی، در این دیدار با ابراز خوشحالی از حضور هیات دانشگاهی تونس در دانشگاه تهران، گفت: «تونس دانشگاه‌های معتبر و فعالی دارد و دانشگاه تهران آمادگی دارد در زمینه تبادل استاد و دانشجو و حوزه‌های مورد علاقه، با دانشگاه‌های تونس همکاری کند».
رییس دانشگاه تهران، ضمن معرفی توان‌مندی‌های علمی و پژوهشی دانشگاه تهران و با اشاره به این که دانشگاه تهران دارای بزرگ‌ترین پارک علم وفناوری در شهر تهران است، وجود پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را یکی از زمینه‌های مناسب همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه های تونس عنوان کرد.

دکتر نیلی احمد آبادی هم‌چنین با اشاره به امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های تونس گفت: «دانشگاه تهران با تمام توان، از هر اقدامی که به اجرایی شدن سریع‌تر تفاهم‌نامه کمک کند استقبال و حمایت می‌کند».
وی افزود: «دانشگاه تهران تجربه و سابقه طولانی در همکاری‌های بین‌المللی دارد و از همکاری با دانشگاه‌های تونس استقبال می‌کند و هر توافقی با دانشکده‌های دانشگاه‌ تهران مورد حمایت مدیریت دانشگاه تهران خواهد بود».
رییس دانشگاه تهران هم‌چنین با اشاره به اینکه توسعه همکاری‌های بین‌المللی در دستور کار جدی دانشگاه قرار دارد، گفت: «ما تجربه زیادی در همکاری با دانشگاه‌های تونس نداریم، ولی به دلایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بسیار خوشحال خواهیم شد که با دانشگاه‌های تونس همکاری داشته باشیم».
دکتر«حمید بن عزیزه»، سرپرست هیات تونسی و رییس دانشگاه تونس نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از حضور در دانشگاه تهران، گفت: «بسیار خوشحالیم که در دانشگاه اصیل و ریشه‌دار تهران حضور داریم و ما اینجا هستیم که تمایل و علاقه‌مندی خود را برای همکاری با دانشگاه‌های ایران و دانشگاه تهران اعلام کنیم».
وی افزود: «ما درها را برای همکاری با دانشگاه تهران باز کرده‌ایم و امیدوارم امضای این تفاهم‌نامه‌ها و این دیدار،  شروعی برای همکاری خوب و جدی با دانشگاه تهران باشد و تمایل داریم در بهترین رشته‌ها و مسایل و به‌ویژه در زمینه مهندسی با دانشگاه تهران همکاری کنیم».
هیات دانشگاهی تونس،  پس از دیدار با رییس دانشگاه تهران، از پردیس دانشکده‌های فنی و پارک علم وفناوری دانشگاه نیز بازدید کردند.

چهارشنبه 22 مهر 1394  8:48
/ وبسایت دانشگاه تهران/


 • Parsley
 • ۰
 • ۰

هیات عالی‌رتبه دانشگاه «واسدای ژاپن»، به سرپرستی خانم دکتر «کیکو ساکورای»، رییس سازمان مطالعات حوزه اسلامی و استاد دانشکده تحقیق و آموزش بین‌المللی این دانشگاه، امروز اول مهرماه با دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل و دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهشی دانشگاه تهران در دفتر معاونت بین الملل دانشگاه دیدار وگفت‌وگو کردند.
در این دیدار که با حضور دکتر عزیزی، رییس پردیس هنرهای زیبا، دکتر دلاور، مشاور بین‌الملل پردیس دانشکده‌های فنی، دکتر آخوندزاده مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی و عبدالمجید اسکندری، مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه تهران برگزار شد، پس از نمایش فیلم معرفی دانشگاه تهران، دکتر محمدباقر قهرمانی، با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رییس دانشگاه تهران به ژاپن و دیدار از دانشگاه «واسدا»، اظهار امیدواری کرد در این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین دو دانشگاه امضاء شود.
دکتر «ساکورای» نیز با بیان اینکه دانشگاه «واسدا»، یک دانشگاه خصوصی و پژوهش محور است، گفت: «این دانشگاه 140 سال قبل تاسیس شده است و فارغ‌التحصیلان دانشگاه واسدا، در سمت‌های مختلف و مدیریت ارشد، از جمله نخست‌وزیری و شرکت‌های بزرگ تجاری در کشور ژاپن مشغول به کار هستند و این دانشگاه بیش از 50 هزار دانشجو دارد که همه ساله حدود 3000 نفر از آن‌ها، برای دوره‌های یک‌ساله به خارج از ژاپن اعزام می‌شوند». وی افزود: «ما علاقه‌مندیم همکاری‌های خود را با دانشگاه تهران بویژه در زمینه تبادل دانشجو و استاد گسترش دهیم».
در ادامه، خانم «شیما اوکا»، استادیار مرکز راهبرد پژوهشی دانشگاه واسدا نیز، با اظهار خوشحالی از حضور در دانشگاه تهران گفت: «این مرکز با 5400 عضو هیات‌علمی، دارای 9 دفتر نمایندگی برای همکاری علمی در کشورهای مختلف است». وی با تاکید بر لزوم امضای یادداشت تفاهم بین دانشگاه تهران و دانشگاه واسدا، افزود: «پس از امضای این تفاهم‌نامه، می‌توانیم تبادل دانشجو برای انجام دوره‌های فرصت مطالعاتی شش تا نه ماهه را آغاز کنیم و تلاش خواهد شد تسهیلاتی برای آنها فراهم شود».
دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهشی دانشگاه تهران نیز، در این دیدار با ارایه گزارشی از حوزه‌های مهم مورد علاقه دانشگاه تهران در زمینه پژوهشی، خواستار تحقق همکاری در این حوزه‌ها، به‌خصوص در موضوعاتی هم‌چون آب، کشاورزی، اقتصاد آب، منابع آب، انرژی‌های تجدید پذیر، فناوری‌های پیشرفته، نانو و... شد.

چهارشنبه 1 مهر 1394
/از وبسایت دانشگاه/
 • Parsley
 • ۰
 • ۰
یدار وزیر آموزش، پژوهش و دانشگاه‌های ایتالیا با رییس دانشگاه تهران

دکتر«استفانیا جانینی»، وزیرآموزش، پژوهش و دانشگاه‌های ایتالیا، یک‌شنبه ۲۹ شهریورماه با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دراین دیدار که با حضور روسای سه دانشگاه معتبر ایتالیا، رییس مرکز فیزیک نظری ایتالیا (تریست)، سفیر و رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا درتهران و مسئولین بینالمللی دانشگاه تهران و برخی از روسای پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه برگزارشد، دو طرف بر لزوم گسترش همکاری‌های مشترک علمی تاکید کردند.
خانم «جانینی»، که پس از دیدار با دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران حضور یافته بود، به نکات مثبت ملاقات خود با دکتر فرهادی اشاره کرد. وی ضمن این‌که اهمیت همکاری‌های مشترک میان دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ایتالیا را با توجه به نزدیکی‌های فرهنگی، تاریخی و نیز ریشه‌های مشترک زبانی هند واروپایی دو کشور را مورد تاکید  قرار داد، افزود: «با توجه به نزدیکی فرهنگی، زبانی و تاریخی، ضرورت دارد نسل جدید ما نیز با زبان و ادبیات فارسی آشنا شوند».
دکتر نیلی احمد آبادی، رییس دانشگاه نیز در این دیدار، وجود همکاری‌های متعدد بین واحدهای مختلف دانشگاه تهران با مراکز آموزش عالی کشور ایتالیا را نشانه اهمیت و توجه دانشگاه تهران به همکاری با نظام آموزش عالی ایتالیا ارزیابی کرد و آمادگی دانشگاه تهران برای توسعه این همکاری‌‌ها با دانشگاه‌های ایتالیا را مورد تاکید قرار داد.
در این دیدار، هم‌چنین موضوعاتی مانند همکاری پردیس علوم دانشگاه تهران با مرکز فیزیک نظری «تریست» ایتالیا، گسترش همکاری در زمینه‌های «نانو تکنولوژی»، «زبان‌های باستانی»، «زبان و ادبیات فارسی»، «زبان و ادبیات ایتالیایی» و تشویق و ترغیب اعضای هیات علمی و دانشجویان دو طرف به ایجاد ارتباطات مشترک، مورد تاکید قرار گرفت.

دوشنبه 30 شهریور 1394  
/وبسایت دانشگاه تهران/
 • Parsley
 • ۰
 • ۰

مسئولان  سه موسسه دانشگاهی آلمان، در دو دیدار جداگانه روزهای یکشنبه ۲۲ و ۲۳ شهریورماه با رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌و گو کردند.
به گزارش روابط‌ عمومی‌ دانشگاه تهران، در دیدار نخست، پروفسور «فیلکس کاهله»، رییس «انجمن ماکس پلانک» و «یورگ اشنایدر»، رییس «بخش امور بین‌الملل بنیاد تحقیقات آلمان»، عصر روز یکشنبه با رییس دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار، که با حضور دکتر محمد باقر قهرمانی، معاون ‌بین‌الملل دانشگاه و عبدالمجید اسکندری،  مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین الملل دانشگاه انجام شد، رییس دانشگاه تهران ضمن معرفی دانشگاه، زمینه‌‌‌های مورد علاقه دانشگاه تهران برای همکاری با دو مرکز یاد شده را اعلام کرد.
دکتر نیلی احمدآبادی، با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه تهران  و اینکه دانشگاه تهران با ۳۵۰ دانشگاه معتبر، تفاهم‌نامه همکاری دارد، گفت: «دانشگاه تهران دارای تجارب بسیار خوبی در زمینه‌ همکاری‌های بین‌المللی بویژه در زمینه تبادل استاد، دانشجو، پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر است».
رییس دانشگاه تهران آب، محیط زیست، مدیریت انرژی، نفت و گاز را از زمینه‌های مورد علاقه دانشگاه تهران برای همکاری‌های بین‌المللی عنوان کرد و افزود: «دانشگاه تهران یک دانشگاه جامع است که می‌تواند در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف، علاوه بر زمینه‌های یاد شده با دانشگاه‌های آلمان همکاری کند».
وی با اشاره به اینکه ایران در رشته «نانو تکنولوژی» دارنده رتبه هفتم جهان است و در زمینه بیوتکنولوژی نیز بسیار فعال است، این دو رشته را از دیگر زمینه‌های مورد علاقه دانشگاه تهران برای همکاری با دانشگاه‌های آلمانی اعلام کرد».
دکتر نیلی احمدآبادی هم‌چنین تحصیل بیش از ۷۰۰۰ دانشجو در مقطع دکترا در دانشگاه تهران را بهترین فرصت برای همکاری در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف عنوان کرد.
رییس دانشگاه تهران با استقبال از همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه تهران با مراکز علمی و پژوهشی آلمان، خواستار انتقال تکنولوژی در زمینه‌های همکاری بین دو طرف شد و تاکید کرد: «در این همکاری‌ها باید انتقال علم و تکنولوژی نیز صورت بگیرد».
رییس «بخش امور بین‌الملل بنیاد تحقیقات آلمان» نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه تهران گفت: «ما علاقه‌مند به همکاری با تمام کشورهای دنیا در زمینه تحقیقات مورد علاقه خود هستیم و تجربه بسیار خوبی در زمینه همکاری‌های مشترک پژوهشی با کشورهای مختلف داریم و امیدوارم بتوانیم همکاری مشترک خوبی نیز با دانشمندان و دانشگاه‌های ایران،  بویژه دانشگاه تهران، برای حل مسایل ملی و بین‌المللی داشته باشیم».
رییس «انستیتو ماکس پلانک» آلمان نیز، در این دیدار ضمن معرفی فعالیت‌های این موسسه گفت: «موسسه ما بسیاری از تحقیقات علمی از جمله پزشکی، فیزیک نظری، علوم انسانی و اجتماعی را پوشش می‌دهد و ما با بهترین مراکز علمی و دانشگاهی دنیا، همکاری علمی و تحقیقاتی داریم و امیدواریم دانشگاه تهران نیز یکی از همکاران ما در زمینه‌ فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی باشد و بتوانیم در برنامه مشترک دکترا و پسا دکترا نیز همکاری موثر داشته باشیم».
در دیدار دیگر  که صبح روز دوشنبه ۲۳ شهریورماه صورت گرفت، دکتر «توماس هس» معاون مدیرکل «بنیاد الکساندر فون هومبولت» آلمان، و دکتر «نیلا نیسل» مدیر بخش آفریقا و خاورمیانه این بنیاد، با رییس دانشگاه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار نیز که با حضور مسئولان بین‌الملل دانشگاه صورت گرفت، دکتر نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران،  ضمن معرفی دانشگاه، علاقه‌مندی دانشگاه را به همکاری با بنیاد فوق اعلام کرد و افزود: «از آن جا که انجام فعالیت‌های علمی در داخل کشور، به تنهایی امکان پذیر نیست، نیاز به همکاری بین‌المللی وجود دارد و دانشگاه تهران که درانجام پروژه‌های علمی و تحقیقاتی تجربه طولانی دارد، از همکاری‌های مشترک بین المللی استقبال می کند».
در ادامه این دیدار، دکتر «توماس هس»، فعالیت‌های بنیاد «الکساندر فون هومبولت» را به تفصیل معرفی و در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: «بنیاد هومبولت علاقه‌مند به مشارکت بیشتر اساتید دانشگاه تهران در برنامه‌های تحقیقاتی بنیاد است. این بنیاد، بنیاد یک بنیاد خصوصی است، اما توسط دولت آلمان حمایت می‌شود».
دکتر «توماس هس» افزود: «بنیاد ما از افراد حمایت می‌کند، نه پروژه‌ها، زیرا عمر پروژه‌ها کوتاه است، اما ارتباط با اساتید در کار علمی، می‌تواند مدت زیادی ادامه داشته باشد و ما علاقه‌مندیم ارتباط علمی افراد با بنیاد ایجاد و حفظ شود».
وی در پایان گفت: «تاکنون  بنیاد از 14 استاد وپروژه‌های آنها در دانشگاه تهران حمایت کرده است.
هدف از فعالیت‌های بنیاد نیز آشناسازی دانشمندان سایر کشورها با ظرفیت‌های علمی آلمان و حمایت از دانشمندان آلمانی برای همکاری با دانشمندان و اساتید سایر کشورهاست. تمرکز اصلی ما کار با اساتید در دوره‌های پسادکتری است و تلاش می‌کنیم در زمان حضور اساتید پذیرفته‌شده، از نظر مسایل مرتبط با هزینه‌های اقامت و کار نیز از آنان حمایت ویژه کنیم واین حمایت‌ها، منحصر به رشته خاصی هم نیست».
گفتنی است این دیدارها، در ادامه فعالیت‌های گسترده دانشگاه تهران برای توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی و فناوری با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی صورت می‌گیرد.

 

/برگرفته از سایت دانشگاه تهران/
 • Parsley
 • ۰
 • ۰
اتحادیه علوم زمین اروپا کاوه مدنی، استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن، را به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال 2016 معرفی کرد. 
 
بهگزارش بی بی سی اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) که با تلفیق انجمن ژئوفیزیک اروپا (EGS) و اتحادیه اروپایی علوم زمین (EUG) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شد، سالانه هشت جایزه اصلی به محققان برتر در شاخه های مختلف علوم زمین در سطح جهانی اهدا می کند که از میان آنها چهار جایزه "آرنه ریچتر" به چهار "دانشمند جوان برجسته" اهدا می شود. 
 
جوایز اصلی این مجموعه از سال ۱۹۸۳ تا کنون به ۱۳۶ دانشمند علوم زمین در نقاط مختلف جهان اهدا شده است که از این میان جایزه "دانشمند ممتازجوان" به ۴۶ محقق تعلق گرفته است. این اولین بار است که یک ایرانی موفق به دریافت یکی از جوایز اصلی این اتحادیه می شود. 
 
کاوه مدنی در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره تحقیقات و دستاوردهای خود که منجر به دریافت این جایزه شده می گوید که تئوری های اقتصادی و رفتارشناسی را وارد حوزه مدیریت منابع آب کرده است. او می گوید هر چه مسائل آبی و زیست محیطی پیچیده تر شده، علوم انسانی و اجتماعی هم بیشتر وارد این حوزه می شوند و با علوم آبی و مهندسی و هیدرولوژی تلفیق می گردند. 
 
چهار جایزه اصلی اتحادیه علوم زمین اروپا برای دانشمندان جوان برجسته به محققانی اعطا می شود توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی در رشته های مختلف علوم زمین دست پیدا کنند. 
 
این اتحادیه کاوه مدنی را به جهت "سهم بنیادی او در تلفیق نظریه‌بازی‌ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری با سامانه های مرسوم مدیریت منابع آب" که منجر به ایجاد نگرشی جدید به مدل های مدیریت منابع آب شده است به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال ۲۰۱۵ انتخاب کرده است. 
 
تحقیقات و مقالات مدنی در این زمینه و از جمله مقاله دیگر او در نشریه علمی مدیریت و برنامه ریزی آب در سال ۲۰۱۲ پیرامون مناقشات ناشی از انتقال آب در کالیفرنیا و مقاله دیگری در نشریه علمی اقتصاد بوم شناسی (اکولوژی) در مورد اختلافات و مذاکرات بین المللی در مورد تغییر اقلیم و نحوه کاهش گازهای گلخانه ای به ایجاد مسیری جدید در تحقیقات مدیریت منابع آب کمک کرده اند. 
 
کاوه مدنی در فروردین امسال در سخنرانی خود در مورد جنگ جهانی آب در جزیره کیش به سرگذشت تحقیقاتی خود و اتفاقاتی که منجر به علاقمندی او به نظریه بازی ها و تلفیق آن با علوم آب شده است توضیح داد. 
 
این محقق ۳۴ ساله در سال ۲۰۱۲ نیز توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی از ده "چهره جدید مهندسی عمران" انتخاب شده بود. 
 
عنوان دانشمند جوان تنها در صورتی قابل احراز است که سن محقق از ۳۵ سال کمتر باشد و بیشتر از هفت سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلی اش نگذشته باشد. این اتحادیه در آخرین بیانیه خود اعلام کرده است که شرط سنی خود را برای این جایزه از سال دیگر حذف خواهد کرد.  
 
این جوایز طی مراسمی در نشست سالانه این اتحادیه در فروردین ماه سال آینده در وین اهدا خواهند شد.
/ از سایت تابناک/
 • Parsley
 • ۰
 • ۰

پروفسور «پیتر پیلسیو»، استاد و مدیر مرکز سیستم‌های اطلاع‌رسانی جغرافیایی و دکتر علی منصوریان، استاد مرکز جی آی اس گروه آموزشی جغرافیایی فیزیکی و علوم اکوسیستم‌ها از دانشگاه «لند» سوئد، یک‌شنبه پنجم مهرماه از دانشگاه تهران بازدید و با معاون بین‌الملل دانشگاه دیدار و گفت و گو کردند.
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه تهران، دراین دیدار که با حضور رییس دانشکده جغرافیا و مدیرکل برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه صورت گرفت، دو طرف بر لزوم گسترش همکاری‌های مشترک علمی تاکید کردند. 
در این دیدار، پروفسور «پیتر پیلسیو» با ابراز خوشحالی از حضور در ایران، با اشاره به بیش از ده‌سال همکاری با دانشگاه تهران در قالب برنامه‌های مختلف، گفت: «تجربه ما با اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران به ما این اطمینان را داده است که اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه تهران، از نظر کیفیت دارای سطح بسیار بالایی هستند و از آن‌جا که برای دانشگاه «لند» سوئد کیفیت بسیار اهمیت دارد و فقط با دانشگاه‌های با کیفیت عالی همکاری می‌کند، پتانسیل زیادی برای همکاری با دانشگاه تهران وجود دارد».
وی برگزاری دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای مشترک را، یکی از زمینه‌های مناسب همکاری با دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران عنوان کرد و افزود: «ما حمایت دولت و وزارت متبوع خود را داریم و بودجه‌هایی از سوی اتحادیه اروپا برای برنامه‌های مشترک تخصیص می‌یابد، ولی ما ترجیح می‌دهیم بر اساس منابع مالی پایدار، برنامه‌های خود را تنظیم کنیم که دچار وقفه نشود».
دکتر قهرمانی، معاون بین الملل دانشگاه تهران نیز، در این دیدار ضمن استقبال از ایجاد برنامه دکتری مشترک، گفت: «معاونت بین‌الملل و سایر بخش‌های دانشگاه آماده همکاری در این زمینه هستند». وی با اشاره به برنامه‌های مشابه دانشگاه تهران در زمینه‌ دوره‌های مشترک افزود: «دانشگاه تهران تجربه مناسبی در این زمینه دارد و می‌توانیم از این تجارب برای برنامه‌های مشترک در دوره تحصیلات تکمیلی استفاده کنیم». 
در ادامه این دیدار، رییس دانشکده جغرافیا و مشاور بین‌الملل دانشکده، نظرات خود را درباره دوره‌های مشترک مطرح کردند.
در پایان این دیدار نیز، دکتر سید کاظم علوی پناه، استاد دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران نیز با اشاره به اینکه این دانشکده از نظر تنوع رشته دارای بیشترین تنوع رشته‌ای است و دپارتمان سنجش از دور و جی.آی.اس دانشکده از قوی‌ترین دپارتمان‌ها در ایران و منطقه است گفت: «دانشکده جغرافیا و به‌ویژه گروه سنجش از دور، از همکاری با دانشگاه سطح بالا با رتبه علمی بسیار درخشان نظیر «لند» استقبال می‌کنند».

/ برگرفته از سایت دانشگاه و دانشکده جغرافیا تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

مدیرکل بینالملل وزارت آموزش و فرهنگ فنلاند با رییس دانشگاه تهران دیدار کرد.
به گزارش روابط عمومی‌ دانشگاه تهران، در این دیدار که شنبه 21 شهریورماه 1394 با حضور «هری کمراینن» سفیر فنلاند در تهران و اعضای انجمن دوستی ایران و فنلاند، دکترمحمد باقر قهرمانی معاون بین‌‌الملل و عبدالمجید اسکندری مدیرکل‌ برنامه‌ریزی و همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار شد، خانم «پالو یاروی» مدیرکل بین‌الملل وزارت آموزش و فرهنگ فنلاند، ضمن اظهار خرسندی از حضور در ایران، خواستار توسعه روابط علمی و فرهنگی با دانشگاه تهران شد.
دکترمحمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران نیز در این دیدار، ضمن معرفی دانشگاه تهران و جایگاه علمی و پژوهشی آن، آمادگی دانشگاه را برای توسعه روابط با دانشگاه‌های فنلاند اعلام کردند.
 در ادامه این دیدار پس از پخش فیلم کوتاه معرفی دانشگاه تهران، خانم «یاروی» اظهار داشت فیلم، نشان‌دهنده علاقه به یادگیری و فضای مناسب و پرنشاط دانشگاه تهران است و افزود: «در سال‌های اخیر، آموزش عالی فنلاند شاهد تغییرات بسیاری بوده است. ما قصد داریم از امکانات بخش خصوصی و صنعت در توسعه آموزش عالی بیشتر کمک بگیریم. کشور فنلاند با 5 میلیون جمعیت، دارای 14 دانشگاه آکادمیک و 24 دانشگاه کاربردی است و از نظر رتبه‌بندی، بسیاری از دانشگاه‌های آن دارای رتبه ممتاز هستند. ما با ترکیب هنر، تجارت و فناوری، موفق به کسب موفقیت‌های علمی وتجاری خوبی شده‌ایم و محصولات مختلف با برند جهانی از تلفن همراه تا بازی‌های کامپیوتری را طراحی و تولید می کنیم و در زمینه کشاورزی،  جنگل، شیلات و زمین‌شناسی هم مزیت‌های خوبی داریم».
در ادامه جلسه، رییس دانشگاه تهران، ضمن استقبال از همکاری با دانشگاه‌های فنلاند، به توجه خاص دانشگاه به دوره‌هایی با مدرک مشترک و نیز انجام پژوهش‌های مشترک اشاره کرد که می‌توان به صورت عملیاتی آن‌ها را اجرا نمود.
در پایان این دیدار، سفیر فنلاند نیز ضمن اعلام آمادگی جهت حمایت از حضور اساتید و دانشجویان ایرانی، خواستار توسعه همکاری‌های علمی گردید و مقرر شد همکاری‌های فیمابین، از طریق معاونت بین الملل دانشگاه تهران، برنامه ریزی و عملیاتی شود.


 


/برگرفته از سایت دانشگاه تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

نوشته: محمدرضا حافظنیا، 1390 (سمت).


فصل اول: ماهیت، ویژگیها و قابلیتهای فضای مجازی


قابلیتها و کارکردهای فضای مجازی


زندگی مجازی: در جهان مجازی با تمامی ویژگیها و تمایزاتی که با جهان واقعی دارد زندگی جریان داشته و بیشتر امور مربوط به جهان واقعی در این جهان مجازی انجام می شود. بر این اساس در جهان مجازی، افراد زنده اند و فعالیت می کنند. جهان مجازی با عنوان "زندگی دوم" شناخته می شود که به وسیله لابراتوار لیندن واقع در سانفرانسیسکو ایجاد و در سال 2003 بر روی عموم باز شد. کاربران می توانند به وسیله موس رایانه خود و یک آی دی، نام، جنس و نژاد خود را تعیین کنند و با عنوان هویت جدید سکنه آن یعنی "آواتار" و با پول رایج آن که "لیندن دلار" نامیده می شود در فضای مجازی مزبور به فعالیت، حرکت و زندگی بپردازند و حتی تجارت و خرید و فروش انجام دهند یا دفتر کار و تجارت تاسیس کنندو مالکیت مجازی داشته باشند. زندگی مجازی یا زندگی دوم در واقع الگوی شبیه سازی شده زندگی و فضای واقعی با استفاده از قابلیتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی است.

 • Parsley