دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

۹ مطلب در فروردين ۱۳۹۴ ثبت شده است

 • ۰
 • ۰

وزیر امور خارجه فیلیپین روز پنجشنبه تاکید کرد مانیل پس از بن بست مذاکرات دو جانبه با پکن بر سر اختلاف ارضی در دریای جنوبی چین مجبور به رجوع به داوری بین المللی شد و از سرگیری مذاکرات دوجانبه را رد کرد.

 • ۰
 • ۰

پروفسور ویکتور سادوینچی رئیس دانشگاه دولتی مسکو 24 فروردین 1394 ضمن دیدار با دکتر محمود نیلی احمدآبادی، سرپرست دانشگاه تهران تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه تهران امضا کرد.
پروفسور سادوینچی که به همراه دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه به ایران سفر کرده است هدف از این دیدار را تمدید تفاهم‌نامه همکاری بین دو دانشگاه خواند.
وی با اشاره به سفر 15 سال پیش خود به ایران و دیدار با رئیس وقت دانشگاه تهران گفت: برای من افتخار بزرگی است که این فرصت را پیدا کردم که دوباره از دانشگاه تهران دیدار کنم.
وی با ابراز ناخرسندی از کاهش سطح همکاری‌های بین دو دانشگاه اظهار امیدواری کرد با امضای تفاهم‌نامه و همچنین پروتکل‌های لازم همکاری‌های بین دو دانشگاه افزایش یابد.
وی همچنین با تبریک هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران لوح تبریکی را به همین مناسبت به سرپرست دانشگاه تهران اهدا کرد.
دکتر نیلی احمدابادی سرپرست دانشگاه تهران نیز با معرفی دانشگاه تهران و توانمندی‌های علمی این دانشگاه به ویژه در علوم جدید خواهان گسترش همکاری با دانشگاه مسکو به ویژه در سطح تحصیلات تکمیلی شد.
سرپرست دانشگاه تهران با اشاره به مسئولیت و سمتی که پروفسور سادوینچی در تدوین سیاست علمی روسیه دارند خواستار همکاری بیشتر دو دانشگاه در زمینه علوم جدید شد.
وی با تأکید بر نقش علم بر گسترش روابط دوستانه بین کشورها گفت: قطعاً دیپلماسی علمی قوی تر از دیپلماسی رسمی و سیاسی عمل می‌کند و می‌تواند به دوستی بیشتر بین ملت‌ها کمک کند.
رؤسای دو دانشگاه با معرفی توانمندی‌های متقابل دانشگاه‌ها در زمینه علوم جدید، نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، ابر رایانه‌ها، فلسفه و ...برای همکاری‌ها در این زمینه‌ها تبادل نظر کردند.
دو طرف همچنین راه‌های همکاری‌های علمی بین دو دانشگاه را در زمینه مختلف بررسی کردند.
در پایان این دیدار تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو از سوی رؤسای این دو دانشگاه امضا شد.
گفتنی است دانشگاه دولتی مسکو از دانشگاه‌های بسیار معتبر روسیه در زمینه‌های مختلف علوم است که تحصیل در این دانشگاه غالباً به صورت کارشناسی ارشد پیوسته در دوره 6 ساله به تربیت متخصصان در زمینه‌های مختلف می‌پردازد .
یادآور می‌شود دانشگاه دولتی مسکو تنها دانشگاه روسیه است که رئیس آن مستقیم از سوی رئیس جمهور این کشور منصوب می‌شود.

/وبسایت دانشگاه تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

رضا هاکان تکین سفیر ترکیه23 فروردین ماه 1394 با دکتر محمود نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
سفیر ترکیه در این دیدار با اشاره به اینکه ایران و ترکیه دو کشور قدرتمند منطقه هستند خواهان همکاری بیشتر و منظم بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ترکیه شد و افزود: سفارت ترکیه آمادگی دارد تا برای افزایش و توسعه سطح همکاری‌های دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ترکیه مساعدت‌های لازم را انجام دهد.
وی با اشاره با تاریخ و تمدن کهن ایرانی گفت: ما علاقه‌مند به توسعه و افزایش سطح همکاری با دانشگاه‌های ایران در زمینه‌های مورد علاقه هستیم و آمادگی داریم تا این همکاری‌ها را سرعت بدهیم.
سرپرست دانشگاه تهران نیزضمن اشاره به جایگاه علمی دانشگاه تهران و معرفی موسسه‌های این دانشگاه آمادگی و علاقه‌مندی دانشگاه تهران را به گسترش همکاری با دانشگاه‌های ترکیه اعلام کرد.
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به ارتباط و همکاری نزدیک دانشگاه تهران با دولت گفت:دانشگاه تهران می‌تواند همکاری خوبی با دانشگاه‌های ترکیه در مورد مسائل مورد نیاز بخش‌های مختلف کشور داشته باشد.
سرپرست دانشگاه تهران همچنین آمادگی دانشگاه تهران را برای اجرای برنامه مشترک در سطح دکتری با مدرک مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه های ترکیه، برگزاری دوره های مشترک، پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و کنفرانس‌های بین‌المللی مشترک با دانشگاه‌های ترکیه اعلام کرد.
سرپرست دانشگاه و سفیر ترکیه همچنین درباره امضای تفاهم‌نامه همکاری و سایر زمینه‌های همکاری‌های بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ترکیه بحث و تبادل نظر کردند.
گفتنی است در این دیدار آقای اسکندری مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت بین‌الملل دانشگاه گزارشی از تعداد دانشگاه‌های ترکیه که با دانشگاه تهران همکاری دارند و همچنین درباره زمینه‌های همکاری گزارشی ارائه کرد.

/منبع: سایت دانشگاه تهران/

 • Parsley
 • ۰
 • ۰


روزی که سنگاپور کلنی انگلستان شد ـ این «کشور - شهر» در یک نگاه
 سنگاپور واقع در شبه جزیره Malay و تنگه مالاکا که از سال 1819 به کنترل انگلستان درآمده بود از یکم آوریل 1867 یک کلنی انگلیسی اعلام شد. این کشور ـ شهر دریایی (جزیره شکل) در سال 1959 دارای دولت داخلی و از سال 1963 از اعضای فدراسیون مالزیا شده بود و چون دولت اندونزی ادعای مالکیت تعدادی از ایالت های این فدراسیون را کرد، سنگاپور در 1965 از فدراسیون مالزیا جدا و اعلام استقلال کامل کرد. در سنگاپور که قبل از انگلیسی ها، پرتغالی ها و هلندی ها سروری داشتند جوامع بزرگ چینی، مالایایی و هندی زندگی می کنند و یک مرکز جهانی اقتصاد است. شمار چینی های سنگاپور بیش از جوامع دیگر این کشور ـ شهر پنج میلیون نفری 710 کیلومتری است. یک سوم جمعیت سنگاپور را خارجیان تشکیل می دهند. سنگاپور که در آن نظم و امنیت دقیقا رعایت می شود پنجمین کشور ثروتمند جهان بشمارآورده شده و تنها کشور انگلیسی زبان آسیا است. در دوران جنگ جهانی دوم، امپراتوری ژاپن تحت شعار اخراج اروپاییان از آسیا، درپی یک نبرد سخت و اسارت نظامیان انگلیسی سنگاپور را از دست دولت لندن خارج کرده بود و از 15 فوریه 1942 تا سپتامبر 1945 در اشغال نظامی امپراتوری ژاپن بود.
    سنگاپور (سینگاپور – سینگاپورا) نامی است که در قرن چهاردهم «سانگ نیلا یوتاما» شاهزاده سوماترائی بر آن نهاده است. وی هنگام شکار در این منطقه چون جانوری شبیه شیر (احتمالا ببر) را مشاهده کرده بود آنجا را سینگا (شیر) و پورا (شهر) نامید. این منطقه تا ورود پرتغالی ها بخشی از امپراتوری سوترایی بود. مهاجرت هندیان و چینیان به سنگاپور با استعمار آن توسط انگلیسی ها آغازشد.
     «توماس رافلز» انگلیسی در 1819 به نام کمپانی هند شرقی انگلستان امتیاز فعالیت در سنگاپوررا که یک ایستگاه دریایی مناسب و محلی برای مبادله کالا بود از «سلطان حسین شاه» پادشاه منطقه مالاکا (مالاکان به پایتختی جوهور ـ سوماترا) گرفت که با همین دستخط، انگلستان مالک آن شد. 


  / نقل این مطلب بدون ذکر نشانی پایگاه و نام مولف (نوشیروان کیهانی زاده) ممنوع است زیرا که نتیجه تحقیقات شخص وی و نظر اوست./

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

طبق رتبه بندی سایت QS، ده دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا در سال 2014 بشرح زیر بوده اند:


1. دانشگاه آکسفورد (انگلستان)

2. مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لندن (انگلستان)

3. دانشگاه کمبریج (انگلستان)

4. دانشگاه دورهام (انگلستان)

5. دانشگاه برکلی کالیفرنیا (آمریکا)

6. دانشگاه لس آنجلس (آمریکا)

7. دانشگاه یو.سی.ال (انگلستان)

8. دانشگاه منچستر (انگلستان)

9. دانشگاه ملی سنگاپور

10. دانشگاه بریتیش کلمبیا (کانادا)

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

سالها صحبت از ایجاد کنفدراسیون ایران و افغانستان در میان بود. در نوروز سال 1339 (سال 1960)، سردار محمدداود صدراعظم وقت افغانستان به ایران آمد تا درباره این موضوع بررسیهای تازه ای صورت گیرد و به این سبب، وی هم در مراسم نوروز آن سال شرکت کرد، زیرا نوروز آیین مشترک مردم دو کشور است که تا قرن نوزدهم قلمرو حکومتی واحدی را تشکیل می دادند. اتباع دو کشور دارای نیاکان (تاریخ) زبان و فرهنگ مشترک هستند و به همین دلیل طبق نظر جامعه شناسان از جمله «ماکس وبر» یک ملت محسوب می شوند، و به همین صورت تاجیکهای فرارود (پارسیان) که اینک در چند کشور زندگی می کنند.
    ترس از همین خویشاوندی و وحدت فرهنگی است که در سالهای اخیر فشارهای تازه ای وارد می آید که افغانها و به ویژه پشتونها به ایران و پارسیان منطقه فرارود (تاجیکها) نزدیک نشوند.
     در مذاکرات محرمانه نوروز 1339 سردار محمدداود خان با مقامات ارشد دولت ایران طرح ایجاد کنفدراسیون ایران و افغانستان مطرح شد که [معمّاگونه] به روزنامه های اروپا درز کرد و انتشار آن باعث مخالفت شدید دولت لندن و دولت مسکو شد. مسکو از آن می ترسید که تاجیکهای منطقه فرارود دوباره بپاخیزند و خواهان الحاق به آن کنفدراسیون شوند و لندن بیم داشت که خط مرزی «دوراند» مآلا غیرقانونی اعلام و قبایل پشتون که با ترسیم این خط ازهم جدا شده اند به افغانستان بپیوندند. همین مخالفت ها مانع از اجرای طرح شد.

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: مسکو ارتش کاملی در کریمه مستقر کرده که برای دفاع از این منطقه توانایی کافی دارد.

 • ۰
 • ۰

با سلام و آرزوی سالی خوب برای شما

از ابتدای سال 94 تغییراتی در وبلاگ اعمال خواهد شد که مهمترین آنها مربوط به بخش "تقویم روز" خواهد بود به اینصورت که بجای تقویم روز هر روزه، هفته ای یکبار مهمترین رویدادهای مرتبط با جغرافیای سیاسی، جمع آوری و منعکس خواهند شد.

امیدوارم با نظرات خود امسال هم همراه وبلاگ باشید...

 • Parsley
 • ۰
 • ۰

29 اسفند 1393 خورشیدی برابر با 29 جمادی الاول 1436 هجری و 20 مارس 2015 میلادی


روز ملی و استقلال کشور افریقایی "تونس" (1956م)
 • Parsley