دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

  • ۰
  • ۰

چند روزی است که از آغاز سال تحصیلی در اکثر دانشگاه‌های کشور می‌گذرد و شاید این موضوع فرصتی باشد تا نگاهی هرچند کوتاه به بخشی از مشکلات دانشگاهیان انداخته شود، مشکلاتی که هرچند امید بود با دمیدن روح تدبیر در کالبد مدیریت کشور برطرف یا کاهش یابند اما گویی هنوز تا زدودن کامل آنها راهی بس طولانی در پیش است.
1 - تحصیل رایگان از ظاهر تا واقعیت
با اعلام ظرفیت دانشگاه‌های کشور برای کنکور سراسری سال94 مسئله‌ای که بیش از هر چیز به چشم می‌آمد سهم ناچیز ظرفیت رشته-دانشگاه‌های روزانه بود، رشته-دانشگاه‌هایی که حداقل در ظاهر تحصیل در آنها رایگان است.
فارغ از روند کاهش سهم ظرفیت‌های روزانه که بخشی از آن ناشی از افزایش بی حساب ظرفیت‌های شبانه، پیام نور وغیرانتفاعی دانشگاه‌ها در دولت گذشته است. سوال اساسی که مطرح می‌گردد این است که آیا تحصیل در همین اندک ظرفیت‌های روزانه باقی مانده، صد در صد رایگان است؟!
با وضع قوانین آموزشی جدید که برای دانشجویان ورودی سال نود و یک به بعد دوره روزانه کارشناسی اعمال گردید، اگر دانشجویی درسی را اخذ نماید در صورت مردود شدن در آن واحد برای اخذ دوباره همان درس باید شهریه پرداخت نماید این موضوع در کنار مسائلی همچون افزایش ده برابری قیمت غذای دانشجویی، افزایش در حدود چهار برابری قیمت خوابگاه و مصائب مشابه که تماما در دولت گذشته رخ دادند. تحصیل رایگان در ایران را بیشتر به یک شعار تبدیل نموده است. در این میان تغییر لحن توضیحات مندرج در ذیل نام دانشگاه‌ها در دفترچه‌های انتخاب رشته در ده سال گذشته نیز در نوع خود جالب است."دانشگاه هیچ‌گونه تعهدی برای تامین خوابگاه ندارد" معنای این جمله که در توضیحات اکثر دانشگاه‌ها به دانشجویان ورودی جدید اعلام می‌گردد یک سلب مسئولیت از تمام رخدادهای بعدی است که امکان دارد گریبانگیر یک دانشجوی غیر مقیم بشود.
اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا باید ظرفیت دانشگاه‌ها به صورت لجام گسیخته افزایش یابد تا دانشگاه‌ها با کمبود بودجه مواجه و ناگزیر گردند ظرفیت تحصیل روزانه خود را کاهش دهند و برای همان ظرفیت روزانه هم نتوانند زیرساخت‌های لازم برای تحصیل صد در صد رایگان را فراهم آورند؟!
دانشگاه هم مدل کوچکی از جامعه است اما فشار‌های اقتصادی که در دولت گذشته گریبانگیر جامعه بود با شدت بیشتری دانشگاه را در خود غرق نموده است. کاهش بودجه دانشگاه‌ها در تمامی زمینه ها، لاجرم افزایش هزینه غذا، خوابگاه و غیره را در پی داشت و با توجه به شکاف طبقاتی موجود در جامعه حتی همین تحصیل به ظاهر رایگان هم برای قشر مستضعف جامعه تبدیل به یک مصیبت شده است تا جایی که نگارنده خود نمونه‌های بسیاری را مشاهده نموده است که دانشجویانی به دلیل مشکل در تامین هزینه‌های غذا ،خوابگاه و.. مجبور به انصراف از تحصیل یا در بهترین حالت وادار به اشتغال در شیفت شب رستوران‌ها و مراکز خرید گشته اند.
متاسفانه روند نزول سطح کیفی دانشگاه‌ها در همین ایستگاه متوقف نشد و به کیفیت آموزش نیز رسید. روند واگذاری مجوز پردیس‌های پولی به دانشگاه‌های سراسری کشور نیز، در دوره دوم دولت گذشته به سرعت افزایش یافت و دانشگاه‌ها را عملا به بنگاه‌های اقتصادی فروش مدرک تبدیل نمود. علی رغم پایین بودن نسبت استاد به دانشجو در اکثر دانشگاه‌های کشور اندک وقت باقی مانده برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیز صرف تدریس در پردیس‌های پولی می‌گردد.
درگیر شدن بیشتر دانشگاه‌ها با مسائل مالی نیز نه از طریق ارتباط با صنعت بلکه از طریق مسائلی همچون اجاره فضاهای ورزشی و سالن‌های اجتماعات به سازمان‌ها و ارگان‌ها از دیگر آفت‌های کاهش بودجه دانشگاه‌ها در چند سال گذشته می‌باشد.
2 - دانشگاه به مثابه فست فود
برای مشاهده تغییر جو حاکم بر دانشگاه‌های کشور نیاز به انجام پروژه‌های تحقیقاتی عریض و طویل نیست کافی است سری به دانشگاه‌های کشور بزنید. تقریبا تمامی تشکل‌های دانشجویی مستقل در دولت گذشته منحل شدند و دانشگاه‌ها در غیاب تشکل‌ها به فست فودهایی تبدیل شده‌اند که به جای غذای روحی و فرهنگی صرفا کتاب و مقاله ارائه می‌کنند و دیگر در دانشگاه‌ها خبری از تلاش در جهت رشد اجتماعی دانشجویان نیست. گویی اراده‌ای پنهانی در پی سیاست زدایی کامل از چهره دانشگاه‌ها برآمده است. ودانشگاه‌ها صرفا به دبیرستان‌های تبدیل شده‌اند که تنها اختیار دانشجو انتخاب دلخواه اساتید و واحد‌ها می‌باشد که حتی همین حق مسلم هم در بعضی از دانشگاه‌های کشور از دانشجویان سلب می‌گردد.
3 - مدیران غیرپاسخگو
انتخاب برخی مدیران دانشگاهی از مدیران گروه تا ریاست دانشگاه از نظرات اساتید و دانشجویان متاسفانه آفت دیگری است که باعث شده است که مدیران دانشگاه خود را در مقابل نظرات دانشجویان و اساتید پاسخگو نبینند."بنده به شما پاسخگو نیستم" جمله معروفی است که از دولت گذشته در میان مدیران دانشگاهی باب گردیده است می‌توان با فراهم آوردن ساختاری نظرات اساتید و دانشجویان در رابطه با انتصاب مدیران را نیز جویا شد تا پاسخگویی در مقابل اساتید و دانشجویان نه تنها به یک ضدارزش بلکه به عنوان یک وظیفه مطرح گردد.
4 - امید به دولت تدبیر و امید
با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید بسیاری از ساختارهای آموزشی تخریب شده در حال بازسازی است اما سرعت تغییرات در مقابل حجم ویرانه آموزش عالی بسیار کند است.ادامه فعالیت بسیاری از مدیران غیر همراه دولت قبل که حتی در سطح وزارت علوم و مدیران دانشگاه‌های مطرح کشور نیز دیده می‌شود روند تغییرات را به شدت کُند نموده است، حتی سطح ناهماهنگی در وزارت علوم به خصوص پس از استیضاح دکترفرجی دانا به حدی است که از بدنه وزارت علوم عده‌ای اقدام به فضاسازی علیه دولت وعملکرد وزارت می‌کنند و علی رغم موضع گیری‌های صریح دکتر فرهادی در رابطه با پردیس‌های پولی،تشکل‌های دانشجویی و...هنوز خروجی قابل قبول اکثریت جامعه دانشگاهی مشاهده نشده است شاید اکنون و پس از توافق هسته‌ای و تغییر محسوس فضای سیاسی کشور زمان اقدامات قاطعانه توسط سکان داران آموزش عالی کشور فرارسیده است تا پیش از این شاهد ادامه روند‌های غلط گذشته نباشیم.


(منبع: آفتاب یزد)

  • ۹۴/۰۷/۰۳
  • Parsley

نظرات (۱)

از ته دل،
*عیدت مبارک*

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی