دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دنیای جغرافیای سیاسی،روابط بین الملل،ژئوپولیتیک،مطالعات منطقه ای و موارد مرتبط.

ستایش خدایی را که دنیا را آفرید و سپس انسان را در نژادهای مختلف و آنرا برروی زمین پراکنده ساخت و این ترکیب،جغرافیای انسانی را ایجاد کرد.برماست که رموز و زیباییهای این علم را کشف کنیم...

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

  • ۰
  • ۰

فعال سیاسی عربستانی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت :این روزها بحران سیاسی میان عربستان و کویت به دلیل اختلاف در باره میادین نفتی مشترک ، افزایش یافته است .

به گزارش ایرنا، « مجتهد » * فعال سیاسی عربستانی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان که پسر پادشاه این کشور است ، به شیخ صباح احمد جابر الصباح امیر کویت به دلیل اختلاف های دو کشور در باره میادین نفتی توهین کردند .

مجتهد که نام مستعار نویسنده این مطلب است افزود : امیر کویت رابطه ویژه ای با پادشاه عربستان دارد زیرا در زمان حمله عراق به کویت و اشغال این کشور از سوی صدام ، امیر کویت مهمان شخصی سلمان بن عبدالعزیز بود و این دو گاهی تمام روز را با هم سپری می کردند و در آن زمان سلمان بن عبدالعزیز که اکنون پادشاه عربستان شده ، بسیار به امیر کویت محبت کرده و به او احترام می گذاشت و به همین دلیل امیر کویت پس از آزادی کشورش بارها سلمان را برای جبران محبت هایش به کویت دعوت کرد و سعی می کرد تا آنجا که می تواند به این شاهزاده سعوی محبت کند.

مجتهد افزود: امیر کویت پیوسته تلاش می کرد با فرستادن هدیه های خاص برای سلمان بن عبدالعزیز و از جمله فرستادن نخستین نمونه ها از دستگاه های الکترونیکی برای وی که تازه وارد بازار می شد ، محبت خود را به او ثابت کند .

مجتهد در ادامه در خصوص علل اختلاف این دو نوشت : همانگونه که همه می دانند ، تصمیم گیری در مورد منطقه مرزی موسوم به منطقه بی طرف میان دو کشور بدون نتیجه مانده است و دو طرف نفت استخراج شده در این منطقه مشترک مرزی را با هم تقسیم می کنند اما مسئله ترسیم مرزها هنوز مشخص نشده است .

مجتهد اضافه کرد : کویت در زمان شیخ جابر احمد الصباح پس از پایان یافتن اشغال کویت توسط صدام ، شرم داشت این مسئله را مطرح کند اما شیح صباح اکنون دیدگاه دیگری دارد؛ او قبلا تلاش کرد به طور غیر مستقیم نظر ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان را در این مورد بفهمد اما متوجه شد پادشاه وقت عربستان تمایلی به این کار ندارد و وقتی که سلمان بن عدالعزیز پادشاه عربستان شد ، شیخ صباح فکر کرد به دلیل روابط شخصی اش با ملک سلمان ، فرصت برای طرح این موضوع فراهم آمده است و به همین دلیل این مسئله را در نشست سران کشورهای عضور شورای همکاری خلیج فارس با وی مطرح کرد.

مجتهد در ادامه نوشت: امیر کویت انتظار داشت پاسخ مثبتی از ملک سلمان دریافت کند اما پادشاه عربستان از طرح این مسئله ناراحت شد زیرا معتقد است عربستان درگیر بحران یمن و بحران های دیگر در منطقه خلیج فارس است و همه مسائل باید به زمان پس از حل این بحران ها موکول شود .

این فعال سیاسی عربستانی خاطر نشان کرد که این پاسخ ملک سلمان به امیر کویت توهین آمیز بود زیرا او به امیر کویت گفت : 'اکنون زمان آن نیست و در مورد آن با من سخن مگو 'و پس از آن احساس کرد با او خوب سخن نگفته و به همین دلیل با نرم کردن لحن گفتارش گفت : محمد پسرم با تو دیدار خواهد کرد و با تو به توافق خواهد رسید.

به نوشته مجتهد، به همین دلیل شاهزاده محمد بن سلمان اخیرا به کویت سفر کرد

ولی به جای اینکه موضوع را حل کند آن را خراب کرد چون با نوعی خودبرتر بینی به امیر کویت گفت : راه حلی میان ما و شما جز داوری بین المللی نیست .

مجتهد در خصوص پاسخ امیر کویت نیز نوشت : امیر کویت در این زمان خشم خود را فروخورد و تنها گفت :بگذار این مسئله همانگونه که بود بماند و کاری به آن نداشته باش .

مجتهد اضافه کرد :امیر کویت در جمع های خصوصی خود گفته است اگر سلمان قوای عقلی و فکری اش در سلامت کامل بود ، چنین پاسخی به من نمی داد .

مجتهد چندی پیش در مطلبی دیگر خصوص روابط امیر کویت با پادشاه کنونی عربستان نوشت : امیر کویت به محمد پسر ملک سلمان توصیه کرد پدرش به دلیل مشکلات فکری و ذهنی ( آلزایمر )به نشست کمپ دیوید نرود زیرا ممکن است سخنانی در آن اجلاس طولانی بر زبان آورد که برای عربستان مشکل ساز شود .

به گفته منابع مطلع کویتی پس از سرنگونی صدام، دولت عربستان نیز با هدف استفاده از منابع نفتی منطقه بی طرف عربی دست به اشغال این منطقه زده است.

منابع مرزی عراق در این خصوص می گویند: منطقه بی طرف عربی که بین کشورهای کویت، عربستان و عراق قرار دارد همواره مورد اختلاف این سه کشور بوده است.


  • ۹۴/۰۳/۱۵
  • Parsley

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی